reklama

Výzva, u které jste s námi. Fachmani vás provedou rekonstrukcí domu!

Unikátní projekt spočívá v rekonstrukci staršího domu.
Zdroj: Prima DOMA

Koupí domu vše teprve začíná. Jen malý zlomek nemovitostí je vhodný k okamžitému obývání. Většinou nás čekají větší či menší úpravy. V případě, jako je ten náš, přichází rozsáhlá rekonstrukce. Před započetím stavebních úprav je nutné absolvovat potřebná jednání na úřadech. Jak vyřídit příslušná stavební povolení, nám ukážou Fachmani.

reklama

Tento výjimečný projekt se týká rozsáhlé rekonstrukce staršího domu. V minulém díle jsme koupili nemovitost. Jak velké stavební úpravy budou zapotřebí, nám poradil projektant. Měsíc uběhl a odbornice na projekty nám přinesla projekt stávajícího stavu nemovitosti i projekt nového odhadovaného stavu, což je podkladem nejen pro stavební firmu rekonstrukci provádějící, ale také pro stavební odbor, kde musíme zažádat o příslušné stavební povolení. V minulém díle jsme si ještě připravili plán stavby. Nyní započneme se zařízením staveniště, provedou se první demolice, ale především musíme zajistit již zmíněné stavební povolení.

Stavební povolení

Jedna z nejdůležitějších věcí pro samotné spuštění stavby je zajištění stavebního povolení. Existují tři varianty, jak tohoto povolení docílit. Vzhledem k tomu, že se prakticky jedná o obíhání úřadů, může se toho ujmout buď sám investor, nebo projektant, který vyhotovil projekty pro naše stavební úpravy, či samotná stavební firma.

K tématu

My jsme zvolili tu nejjednodušší variantu. Oslovili jsme odbornici, která nám vyhotovila projekt pro rekonstrukci domu. Pro takového projektanta je důležité, aby od nás dostal plnou moc pro zastupování v jednáních týkajících se získání stavebního povolení. Jakmile je tato osoba oprávněná jednat našim jménem, obešle dotčené orgány, aby vydaly svá stanoviska, která budou potřeba, a následně se podává žádost o získání příslušného povolení na stavební úřad. Dotyčné orgány mají ze zákona povinnost 30 dní na vyřízení naší žádosti a vydání stanoviska. Pokud nejsou přehlceni žádostmi, existuje šance, že bychom tato stanoviska mohli získat i rychleji. Chceme-li stavební úpravy projednávat ve zjednodušeném řízení, což se nazývá „Oznámení společného záměru“, je zapotřebí obejít sousedy, jejichž pozemky sousedí s tím naším, a získat od nich souhlas s plánovanými úpravami domu. V tomto případě má stavební úřad opět 30denní lhůtu na vyjádření.

Jaké práce může stavební firma provádět před získáním stavebního povolení

Před získáním stavebního povolení nesmí probíhat žádné demoliční práce (např. bourat příčky či nosné zdi). Nesmíme ani bourat okna, nebo provádět rekonstrukci střechy. Ale existují činnosti, které na stavbě mohou být prováděny i bez příslušného povolení, a tím jsou přípravné práce či odpojení elektřiny a vody. Můžete tedy např. rozebrat podlahy, dveře, otlouct uvnitř staré omítky, sádrokarton nebo podhledy apod.

Některé práce je možné provádět bez stavebního povolení.
Některé práce je možné provádět bez stavebního povolení.
Zdroj: Prima DOMA

Zajištění vody

Vzhledem k tomu, že stávající vodovod v domě není zmapovaný a neexistuje na něj žádný původní projekt, musí stavební firma udělat provizorní přívod vody na stavbu. Při vrtání či demoličních pracích by totiž dělníci mohli nechtěně narazit na trubku a rázem by mohla nastat potopa. Vše se tedy musí odpojit a zřídit provizorní přívod. Stejný postup provedeme i s elektřinou. Nastala chvíle, kdy se Pepa, jeden z dvojice fachmanů, mohl předvést jako ukázkový hodinový manžel. V domě neteče voda. Aby se tato situace změnila, pustil se náš zachránce do nápravy. Na stavbu přivezl novou domácí vodárnu Darling, kterou zručně připojil.

Pepa se ukázal jako profesionál a zapojil domácí vodárnu.
Pepa se ukázal jako profesionál a zapojil domácí vodárnu.
Zdroj: Prima DOMA

Co se stavebním odpadem?

Dům jsme předali formou předávacího protokolu stavební firmě, a jak bude naloženo s odpadem ze stavby, je pouze na uvážení stavebních dělníků. Stavební firma se snaží s těmito věcmi nakládat ekologicky. Některé věci se zpeněží či odvezou na skládku. Vybourané dřevo se dává na jednu hromadu a na základě inzerátu se nabízí lidem. Při rozebírání střešního bednění se materiál použije pro výrobu nových podlážek na lešení. Se všemi těmito skutečnostmi stavební firma počítá již při vyhotovování cenové nabídky zákazníkovi a může nabídnout nižší cenu.

Vyklidit dům můžete i bez stavebního povolení.
Vyklidit dům můžete i bez stavebního povolení.
Zdroj: Prima DOMA

Bourací práce jsou již v plném proudu. Jedná se o změny, které jsou nejvíce vidět a je z nich také nejvíc odpadu. Odvozu suti zajistí stavební firma. Jedná se asi o nejjednodušší variantu, jak se odpadu ze stavby zbavit. Firma odpad odstraní a navíc nám na konci rekonstrukce předá prohlášení o řádném zlikvidování. Tento protokol se musí předkládat při kolaudaci objektu.

Prohlášení o likvidaci odpadu je důležité při kolaudaci objektu
Prohlášení o likvidaci odpadu je důležité při kolaudaci objektu
Zdroj: Prima DOMA

Tagy: rekonstrukce rekonstrukce domu fachmani stavba domu stavební povolení
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu
Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Stojím za Izraelem, napsal český velvyslanec v Kuvajtu. Pobouřil tamní diplomacii
Hamáčkovu plánovanou cestu do Ruska vyšetřuje policie. Ve hře je i trestný čin
reklama
reklama
Hotely mohou otevřít bez omezení od příštího pondělí. Hosté musí být testovaní

Vláda

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama