Vyzveme země EU, aby stoply sankce proti automobilkám, řekl Kupka. Partnerem bude Itálie

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v Partii

Česko chce s Itálií zastavit evropské sankce proti automobilkám

Česká republika vyzve členské státy Evropské unie, aby zastavily plánované sankce proti automobilkám, které neprodávají dostatečný podíl elektromobilů. Na společném postupu se již domluvila s Itálií, uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové. Podle něj výrazně poklesl zájem o elektrická auta, výrobci tak nemají šanci splnit nastavené limity. Na neformálním summitu EU, který se má odehrát příští týden v Maďarsku, má v rámci výzvy vystoupit premiér Petr Fiala (ODS) po boku italské předsedkyně vlády Giorgie Meloniové, dodal ministr ve vysílání CNN Prima NEWS.

Česko podle Kupky odeslalo členským zemím dopis s tímto návrhem již před dvěma týdny. Evropské automobilky by musely od příštího roku platit pokuty za to, že v prodejích jejich nových automobilů není dostatečný podíl těch elektrických. To chce Česko zastavit, a to po shodě s Itálií.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S komunisty do vlády? Mám s nimi problém, přiznal Juchelka z ANO. Maláčová se vykrucovala

„V celé Evropské unii klesl zájem o elektrická auta, a to významně. Při přípravě limitů se počítalo s tím, že by v letošním roce mohl být vzrůst o 20 procent, ale místo toho se dostavil pokles zájmu o osm procent,“ vysvětlil Kupka ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Pan premiér Fiala a paní premiérka Meloniová budou prezentovat ten společný postoj a vyzvou všechny státy Evropské unie ke společnému postupu na neformální radě, která by měla být v Maďarsku,“ upřesnil v Partii ministr dopravy další chystané kroky v boji proti sankcím.

Decroix: Nestačí mávat a plácat o reformě. ODS chce posílat lidi na dávky, opáčila Maláčová

Minulé vlády dokázaly slibovat a plácat. Abyste připravili reformu, nestačí jen mávat, prohlásila místopředsedkyně ODS Eva Decroix v Partii Terezie Tománkové k protahovanému schvalování důchodových změn. Zkritizovala také šéfku SOCDEM a bývalou ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která penzijní reformu nedala do chodu, přestože o ní často mluvila. „Sociální demokracie myslí na lidi, my pro ně ale pracujeme. A to je ohromný rozdíl,“ dodala Decroix. Maláčová ve vysílání kroutila hlavou a opáčila, že řešením ODS je jen „posílat lidi na dávky“.

Podle Kupky se zrušením sankcí v příštím roce nemá problém ani Německo. Německý ministr hospodářství Robert Habeck, který patří mezi zastánce rozvoje elektromobility, podle českého ministra se zrušením sankcí pro příští rok souhlasí. Kupka také podotkl, že když automobilky budou muset platit pokuty za neplnění emisních cílů u prodejů nových vozidel, nebudou mít peníze na investice do rozvoje nových elektromobilů.

Česko chce podle Kupky usilovat také o odložení platnosti zákazu spalovacích motorů u nově prodávaných aut, který má platit od roku 2035. Evropská unie by měla nastavení tohoto cíle zhodnotit v roce 2026, podle Kupky chce Česko diskusi vést už v příštím roce.

Ve vysílání už ale neupřesnil, zda má Česko pro takovou změnu dostatečnou podporu u evropských partnerů. Není tak jasné, které země se k iniciativě nakonec přidají.

Celý záznam nedělní Partie Terezie Tománkové si můžete pustit níže. Hostem byl kromě ministra dopravy Martina Kupky (ODS) také poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Tématem byly nejen důchody, ale také předvolební boj a státní rozpočet.

Tagy: