reklama

Vzácní američtí jeleni v ohrožení. Národní park povolil rozšíření chovu krav

Wapiti zakrslé neohrožuje jen sucho, ale i farmáři. Zdroj: In Defense of Animals
Foto:

Budoucnost severoamerického chráněného parku Point Reyes National Seashore je v ohrožení. Nejen, že se podobně jako další části USA potýká s ničivými požáry, zároveň však úřady prodloužily pronájem půdy parku zemědělcům a farmářům a vybízejí k zabíjení zdejších divokých zvířat.

reklama

V poslední době jsou nejčastěji zmiňovanými obyvateli parku wapiti zakrslí, jejichž předchůdci zde byli vysazeni na jaře roku 1978. Tento druh dodnes hraje velice důležitou roli v udržení biodiverzity celého regionu. I proto ochránci zvířat nedbali nařízení parku a v době, kdy zde na počátku září zuřily požáry, nosili jelenům a dalším zvířatům vodu. V samotném parku se totiž nachází jen velice málo zdrojů vody, ke kterým se wapiti ani nemohli dostat kvůli dva a půl metru vysokému plotu, kterým je jejich rezervace obehnána. Bez vody od ochránců zvířat by tak zřejmě zemřeli žízní.

„Pokud se správa parku odmítá postarat o zvířata, o která má podle zákona pečovat, musí se do toho vložit někdo jiný,“ prohlásila Fleur Dawes z neziskové organizace In Defense of Animals. Zástupci parku se však nařčení brání a tvrdí, že stav vody v rezervaci monitorují a v případě potřeby by zasáhli a vodu by dovezli sami. Nicméně mezi lety 2012 a 2014 v parku zemřelo více než dvě stě padesát wapiti právě kvůli nedostatku vody.

Park se však potýká i s dalšími problémy. Jedním z nich je i plán řízení, který byl v polovině září doplněn o další kroky, které mají divoká zvířata poškodit. Správa národních parků ve svém prohlášení povolila dalších dvacet let pronájmu půdy patnácti farmářům, kteří na více než deseti tisících hektarů chovají krávy kvůli produkci masa či mléka. Kvůli intenzivnímu zemědělství tak v parku dochází k nadměrné pastvě a dalšímu úbytku vody. Vedení parku prodloužením pronájmů ohrožuje podle ochránců budoucnost zdejšího ekosystému. „Pro divoká zvířata jde o katastrofu a jedná se o neskutečně špatný krok v jednom z nejkrásnějších amerických národních parků,“ prohlásil Jeff Miller ze Střediska pro biologickou diverzitu. „Správa parku tím povoluje masakr původních divokých druhů v Point Reyes. Po wapiti budou obětí ptáci, rysové, lišky a kojoti. Tento plán je nezákonný a nemorální a uděláme vše, co bude v našich silách, abychom ho zastavili.“

Devadesát jedna procent veřejnosti se přitom vyjádřilo proti plánu správy parku a odmítá chov dobytka v National Seashore. Wapiti zakrslí byli ještě v druhé polovině devatenáctého století považováni za vyhubené. Po objevení posledního páru se spustila snaha o záchranu druhu. Již v sedmdesátých letech zákonodárci ustanovili, že po vypršení nájemních smluv nebude možné v parku dále hospodařit a jeleni jakožto „národní zájem“ i další zvířata by měli být osvobozeni ze zajetí rezervace.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama