Výbuch supervulkánu a nebezpečí s tím spojená jsou podle vědců pravděpodobnější, než si lidstvo dosud myslelo. Podle expertů jsou supervulkány činné i několik tisíc let po supererupci a mohou zemi uvrhnout do období vulkanické zimy. Takový sled událostí měl totiž nastat po explozi supervulkánu v místě dnešního jezera Toba v Indonésii.
Pravděpodobná erupce supervulkánu Toba v Indonésii dodnes figuruje v historických záznamech jako jedna z největších přírodních katastrof. Před 74 tisíci lety mělo dojít k erupci, která výrazně změnila klima na Zemi.
Etna se opět probudila. Oblohu rozzářila ohněm, vzdálené ulice pokryla popelem
Sicilská sopka Etna v noci na pondělí osvětlila oblohu erupcí, při níž vychrlila oheň a lávu, oznámil italský Národní institut pro geofyziku a vulkanologii (INGV). Láva stékala z kráteru po jihovýchodní straně hory vysoké více než 3 300 metrů.
Vědci z australské univerzity Curtin University teď došli k závěru, že Toba nebyla nebezpečná jen v bezprostředním období po erupci, ale i tisíce let po ní. Podle nich z kráteru Toby vytékalo magma někdy v čase mezi pěti až třinácti tisíci lety po původním výbuchu. Právě to dle expertů způsobilo, že se do ovzduší uvolnilo šest miliard tun oxidu siřičitého, což o desítky stupňů Celsia snížilo teplotu na zemi a přišla vulkanická zima.
Supervulkán vybuchuje průměrně každých 17 tisíc let. K poslední supererupci došlo před 22 600 lety na Novém Zélandu. Lidstvo by se proto mělo mít na pozoru, pokud by k výbuchu supervulkánu došlo znovu, skoková změna klimatu by způsobila hladomor a úbytek populace.
„Naše nové závěry výrazně mění přístup ke studiu erupcí,“ komentoval výzkum slovenský expert Martin Danišík, který se na výzkumu v Austrálii podílel. „Běžně je to tekoucí magma pod vulkánem, které signalizuje možné nebezpečí. Teď ale musíme zvážit možnost, že k výbuchu může dojít i ve chvíli, kdy žádné tekoucí magma pod vulkánem není,“ dodal.
Na světě je zhruba 20 supervulkánů, z nichž nejznámější je pod americkým národním parkem Yellowstone. A v USA už přemýšlejí, jak riziko smrtonosné erupce snížit.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dokonce vypracoval plán, na základě kterého by se mohl Yellowstone navrtat a prostor supervulkánu zalít vodou.