reklama

Prouza ze svazu obchodu vyzývá k legalizaci spropitného, je to velká část příjmů v gastronomii

Od pátku 9. října platí pro restaurační zařízení další omezení – otevírací doba maximálně do 20 hodin. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy se však jedná spíše o tah, který více působí jako rázné opatření než jako skutečný pokus o snížení rizika šíření koronaviru.

reklama

„Bylo by férovější, kdyby vláda řekla, že chce zlikvidovat gastrobyznys. Ten je pod tlakem už od března,“ řekl Prouza v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS a dodal: „Přitom když se díváme, odkud je nejvíc případů, restaurace a hospody jsou na 23. místě. Mám pocit, že být přísný na hospodské se mediálně hodí, ale fakta jsou jinde.“

Vláda podle něj nechápe rozdíl mezi restaurací a barem. Navíc je třeba aspoň částečně zanechat režim, co se týče návštěvy restaurací a hospod. „Lidé potřebují trochu normálnosti, aby nepanikařili,“ poznamenal Prouza.

„Z COVID se stala výmluva pro řízení celé ekonomiky. Přitom je to nemoc,“ kritizoval dále některé vládní kroky. Líbí se mu ale například, jak ministr zdravotnictví Prymula přistoupil k problematice tzv. food courtů v obchodních centrech. V těch se bude moci sedět po dvou a bude nedostupné wifi připojení pro veřejnost. Prouza kvituje, že nedošlo k plošnému zavření obchodních center.

Na druhou stranu by si přál, aby policie důsledně dohlížela na to, že lidé nosí v prostorech obchodů roušky. „Strašně bych si přál, aby obchody a nákupní centra častěji obcházela městská policie. Konflikty se zákazníky bez roušky se dějí velmi často, shromažďujeme o nich informace a předáváme je policii,“ popsal Prouza.

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu může za porušování nařízení občany vláda, která v nich vzbudila nedůvěru. „Situace se zhoršila, protože premiér v polovině srpna odmítl návrh ministra zdravotnictví o opětovném nošení roušek ve vnitřních prostorách,“ podotkl Prouza. Nepřispělo podle něj ani to, že premiér Andrej Babiš nenastoupil karanténu, přestože se setkal s nakaženou osobou.

Gastronomii by podle Prouzy mohlo v nelehké situaci pomoci odpuštění sociálního pojištění či snížení DPH na deset procent tak, aby cena motivovala lidi k nákupu jídla s sebou. Dále by podle něj mělo být legalizováno spropitné.

„Legalizace spropitného je klíčová věc. Je to velká část příjmů pracovníků v gastronomii, ale nemůžete to prokázat, když si například jdete pro půjčku. V Německu či v Rakousku to funguje a dá se to jednoduše opsat,“ vysvětlil Prouza a vyzval k činnosti státní úředníky:  „Musí začít fungovat ministr průmyslu a měla by se zapojit i ministryně financí.“

Myslí si, že hospodští si oddechnou nejdříve na jaře příštího roku. „Teď navíc přijde chřipková sezona a Česko si zničilo pověst bezpečné země, takže cizinci se budou vracet pomaleji,“ řekl Prouza. Restauracím již vypadly obědy kvůli velkému množství tzv. home officů i velké víkendové obědy s dětmi i prarodiči. „Teď vláda zrušila i možnost jít slušně na večeři,“ uzavřel Tomáš Prouza.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Tomášem Prouzou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti
Nehody

Léto plné tragédií, reaguje Babiš na srážku vlaků. Jurečka volá po větší bezpečnosti

Léto plné tragédií. Tak regoval na železniční neštěstí u obce Milavče na Domažlicku premiér Andrej Babiš (ANO). Střet rychlíku a osobního vlaku nepřežili podle informací CNN Prima NEWS tři lidé. Desítky dalších jsou zraněny, někteří z nich zůstávají v kritickém stavu. Šéf lidovců Marian Jurečka volá po zlepšení bezpečnosti na českých železnicích.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval

Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

reklama