reklama

Prouza ze svazu obchodu vyzývá k legalizaci spropitného, je to velká část příjmů v gastronomii

Od pátku 9. října platí pro restaurační zařízení další omezení – otevírací doba maximálně do 20 hodin. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy se však jedná spíše o tah, který více působí jako rázné opatření než jako skutečný pokus o snížení rizika šíření koronaviru.

reklama

„Bylo by férovější, kdyby vláda řekla, že chce zlikvidovat gastrobyznys. Ten je pod tlakem už od března,“ řekl Prouza v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS a dodal: „Přitom když se díváme, odkud je nejvíc případů, restaurace a hospody jsou na 23. místě. Mám pocit, že být přísný na hospodské se mediálně hodí, ale fakta jsou jinde.“

Vláda podle něj nechápe rozdíl mezi restaurací a barem. Navíc je třeba aspoň částečně zanechat režim, co se týče návštěvy restaurací a hospod. „Lidé potřebují trochu normálnosti, aby nepanikařili,“ poznamenal Prouza.

„Z COVID se stala výmluva pro řízení celé ekonomiky. Přitom je to nemoc,“ kritizoval dále některé vládní kroky. Líbí se mu ale například, jak ministr zdravotnictví Prymula přistoupil k problematice tzv. food courtů v obchodních centrech. V těch se bude moci sedět po dvou a bude nedostupné wifi připojení pro veřejnost. Prouza kvituje, že nedošlo k plošnému zavření obchodních center.

Na druhou stranu by si přál, aby policie důsledně dohlížela na to, že lidé nosí v prostorech obchodů roušky. „Strašně bych si přál, aby obchody a nákupní centra častěji obcházela městská policie. Konflikty se zákazníky bez roušky se dějí velmi často, shromažďujeme o nich informace a předáváme je policii,“ popsal Prouza.

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu může za porušování nařízení občany vláda, která v nich vzbudila nedůvěru. „Situace se zhoršila, protože premiér v polovině srpna odmítl návrh ministra zdravotnictví o opětovném nošení roušek ve vnitřních prostorách,“ podotkl Prouza. Nepřispělo podle něj ani to, že premiér Andrej Babiš nenastoupil karanténu, přestože se setkal s nakaženou osobou.

Gastronomii by podle Prouzy mohlo v nelehké situaci pomoci odpuštění sociálního pojištění či snížení DPH na deset procent tak, aby cena motivovala lidi k nákupu jídla s sebou. Dále by podle něj mělo být legalizováno spropitné.

„Legalizace spropitného je klíčová věc. Je to velká část příjmů pracovníků v gastronomii, ale nemůžete to prokázat, když si například jdete pro půjčku. V Německu či v Rakousku to funguje a dá se to jednoduše opsat,“ vysvětlil Prouza a vyzval k činnosti státní úředníky:  „Musí začít fungovat ministr průmyslu a měla by se zapojit i ministryně financí.“

Myslí si, že hospodští si oddechnou nejdříve na jaře příštího roku. „Teď navíc přijde chřipková sezona a Česko si zničilo pověst bezpečné země, takže cizinci se budou vracet pomaleji,“ řekl Prouza. Restauracím již vypadly obědy kvůli velkému množství tzv. home officů i velké víkendové obědy s dětmi i prarodiči. „Teď vláda zrušila i možnost jít slušně na večeři,“ uzavřel Tomáš Prouza.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Tomášem Prouzou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama