reklama

Experti k očkovaným v nemocnicích: Vakcíny nejsou stoprocentní, viry rychle mutují

K prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že se z epidemie covidu stala epidemie neočkovaných, se připojilo již mnoho odborníků. Ve vysílání CNN Prima NEWS s tímto výrokem souhlasil biochemik Libor Grubhoffer. Také virolog Jan Černý zdůraznil, že je očkování pro budoucí boj s covidem i možnými mutacemi naprosto zásadní.

reklama

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý sdělil, že se z covidové epidemie stala epidemie neočkovanýchS obsahem tohoto výroku souhlasí epidemiolog Roman Prymula, nepřímo jej podpořili také evoluční biolog Jaroslav Flegr či prezident České lékařské komory Milan Kubek. K nim se nyní přidal rovněž biochemik Libor Grubhoffer. „Není pochyb o tom, že jde dnes o pandemii neočkovaných,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Fakt, že po nákaze koronavirem skončili v nemocnici i naočkovaní lidé, vysvětlil následovně: „Žádná vakcína nefunguje stoprocentně. Vakcíny byly připraveny na základě původního wuchanského viru, ne pro variantu delta. I přesto u očkovaných dochází naprosto výjimečně k onemocnění nebo k hospitalizaci.“

O tom, jak moc je vakcína pro boj s covidem důležitá, mluvil na CNN Prima NEWS i virolog Jan Černý, a to v souvislosti možného vzniku dalších nebezpečných mutací.

„Viry mutují rychle. Je nutné si uvědomit, že vznik nové mutace je náhodný proces. Čím větší skupina populace je infikovaná, tím větší šanci má virus mutovat. Pokud bude dostatek očkovaných, viru snížíme šanci na vznik nové nebezpečné mutace,“ vysvětlil.

Oba odborníci se shodli, že je v současnosti potřeba přejít k regionálním opatřením, která se musí důsledně dodržovat. V opačném případě se Černý obává dalšího lockdownu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama