Po středeční ofenzivě příznivců amerického prezidenta do budovy Kapitolu, kde sídlí obě komory Kongresu, nechtějí bezpečnostní složky v zemi už nic ponechat náhodě. Velmi pečlivě se tak připravují na inauguraci Joea Bidena, která proběhne už 20. ledna. Odpůrci demokrata mezitím opět volají po vzpouře a chtějí ji provést v ten samý den.
Bezpečnostní výstrahy na nejvyšším stupni, národní garda v pozoru a více než dvoumetrový plot kolem Kapitolu. Tak se v USA nepřipravují na vojenský střet, ale na tradiční inaugurační slavnost, při které bude uveden do úřadu prezidenta demokrat Joe Biden.
A není divu. Po středečním útoku demonstrantů na Kapitol, při kterém zemřelo nejméně pět lidí, už nechtějí v USA tak bezprecedentní situaci opakovat. Do Washingtonu se proto 20. ledna zřejmě sjede to nejlepší, co mohou národní garda a federální jednotky nabídnout.
Workers are installing 7-foot fences around the U.S. Capitol for the next month. These fences always go up before inauguration. They should have been before the electoral college certification yesterday. Threats about storming the Capitol were circulating online for months: pic.twitter.com/7XcdMsdoHW
— Samantha-Jo Roth (@SamanthaJoRoth) January 7, 2021
Tentokrát ale bezpečnostní složky nebudou hlídat takřka prázdný Kapitol, ale nejmocnější osobnosti USA. Ačkoli dosluhující prezident Donald Trump zřejmě odletí v době svého největšího pokoření na Floridu, bude i tak koho strážit. Krom budoucího šéfa Bílého domu a příští viceprezidentky Kamaly Harrisové dorazí na inauguraci také tři bývalí prezidenti, devět členů nejvyššího soudu a většina zákonodárců z Kongresu.
Ve Washingtonu je vyhlášený stav nouze, který vyprší 21. ledna. Podle starostky města, demokratky Muriel Bowserové, dorazí do města více než 6 200 jednotek národní gardy. Upozornil na to list The Guardian.
Odpůrci Bidena se formují k dalšímu útoku
Podle investigativní sekce americké CNN už Trumpovi fanatičtí příznivci plánují další nájezd na Kapitol, a to právě 20. ledna, tedy v den rošády v oválné pracovně. Zatímco svět útok na Kapitol vesměs jednohlasně odsoudil, Spojené státy jsou nadále rozdělené, upozorňují experti.
„V řadách určitých pravicových radikálů je to, co se stalo ve středu, vnímano jako úspěch,“ řekl CNN výzkumník John Scott-Railton, který se na Univerzitě v Torontu zabývá kyberbezpečností.
Experti také odhalili tisíce příspěvků na sociálních sítích, které podněcují k nenávisti a vyzývají k další kapitolské zteči. Případnému útoku v den inaugurace už ale nebude čelit pár jednotek národní gardy, ale tisícovka těžkooděnců s prstem na spoušti.