Z mé smrti viňte ruskou federaci, napsala novinářka než se upálila
V ruském Nižném Novgorodě se v pátek před regionální kanceláří ministerstva vnitra upálila novinářka Irina Slavinová. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na web, který Slavinová vedla. Šéfredaktorka webu koza.press ještě předtím na Facebooku napsala: „Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci.“ O den dříve řekla, že její byt prohledaly bezpečnostní složky.
Policie podle ní hledala brožury, letáky a účty spojené s opozičním hnutím Otevřené Rusko, které založil a financuje opozičník Michail Chodorkovskij. „Vzali, co našli. Všechny flashky, můj laptop, dceřin laptop, počítač, telefony – nejen můj, ale i manželův, několik poznámkových bloků, do kterých jsem si psala během tiskových konferencí. Zůstala jsem bez prostředků,“ řekla poté podle webu koza.press. Ten je regionálním zpravodajským serverem, jež se prezentuje tím, že přináší necenzurované zprávy z Nižněnovgorodské oblasti.
Vyšetřovací výbor Ruské federace nejprve uvedl, že zahájil předběžné vyšetřování případu upálené ženy v Nižném Novgorodě. Jeho regionální pobočka podle agentury Reuters později prohlásila, že smrt Slavinové neměla nic společného s dřívějším prohledáním jejího bytu. Byla podle něj pouze svědkem v případě, kvůli kterému bezpečnostní složky prováděly prohlídky bytů ve čtvrtek.
„Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci“, napsala novinářka krátce před tragickou smrtí na svůj facebookový profil. Příspěvek sdílely skoro tři tisíce lidí, dalších pět tisíc uživatelů post okomentovalo. Většina vyjadřuje soustrast jejím příbuzným i rodině.
В моей смерти прошу винить Российскую Федерацию.
Posted by Ирина Славина on Friday, October 2, 2020
Server BBC podotkl, že policie prohledala v Nižném Novgorodě celkem sedm bytů, zřejmě v souvislosti s Otevřeným Ruskem. Vypadá to podle něj, že prohlídky souvisejí s případem místního podnikatele, jenž ruským opozičním skupinám poskytoval prostory pro různá fóra a další aktivity. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ruské úřady považují Otevřené Rusko za takzvaně „nežádoucí“ organizaci a opakovaně se zaměřují na její vedení.
Na smrt Slavinové reagovali někteří zástupci ruské opozice, podle nichž byla už nějakou dobu pod tlakem úřadů. „V posledních letech ji místní bezpečnostní složky vystavovaly nekončícímu pronásledování kvůli jejím opozičním aktivitám,“ reagoval na svém Instagramu opoziční politik Dmitrij Gudkov. „Je to noční můra (...) Umřela na místě. Všechny ty případy, kdy se policie baví, show mužů v maskách – to není hra. Vláda opravdu ničí lidskou psychiku,“ napsal na Twitteru další opozičník Ilja Jašin.