reklama

Z mé smrti viňte ruskou federaci, napsala novinářka Irina Slavinová než se upálila

V ruském Nižném Novgorodě se v pátek před regionální kanceláří ministerstva vnitra upálila novinářka Irina Slavinová. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na web, který Slavinová vedla. Šéfredaktorka webu koza.press ještě předtím na Facebooku napsala: „Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci.“ O den dříve řekla, že její byt prohledaly bezpečnostní složky.

reklama

Policie podle ní hledala brožury, letáky a účty spojené s opozičním hnutím Otevřené Rusko, které založil a financuje opozičník Michail Chodorkovskij. „Vzali, co našli. Všechny flashky, můj laptop, dceřin laptop, počítač, telefony – nejen můj, ale i manželův, několik poznámkových bloků, do kterých jsem si psala během tiskových konferencí. Zůstala jsem bez prostředků,“ řekla poté podle webu koza.press. Ten je regionálním zpravodajským serverem, jež se prezentuje tím, že přináší necenzurované zprávy z Nižněnovgorodské oblasti.

K tématu

Vyšetřovací výbor Ruské federace nejprve uvedl, že zahájil předběžné vyšetřování případu upálené ženy v Nižném Novgorodě. Jeho regionální pobočka podle agentury Reuters později prohlásila, že smrt Slavinové neměla nic společného s dřívějším prohledáním jejího bytu. Byla podle něj pouze svědkem v případě, kvůli kterému bezpečnostní složky prováděly prohlídky bytů ve čtvrtek.

„Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci“, napsala novinářka krátce před tragickou smrtí na svůj facebookový profil. Příspěvek sdílely skoro tři tisíce lidí, dalších pět tisíc uživatelů post okomentovalo. Většina vyjadřuje soustrast jejím příbuzným i rodině.

Server BBC podotkl, že policie prohledala v Nižném Novgorodě celkem sedm bytů, zřejmě v souvislosti s Otevřeným Ruskem. Vypadá to podle něj, že prohlídky souvisejí s případem místního podnikatele, jenž ruským opozičním skupinám poskytoval prostory pro různá fóra a další aktivity. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ruské úřady považují Otevřené Rusko za takzvaně „nežádoucí“ organizaci a opakovaně se zaměřují na její vedení.

Na smrt Slavinové reagovali někteří zástupci ruské opozice, podle nichž byla už nějakou dobu pod tlakem úřadů. „V posledních letech ji místní bezpečnostní složky vystavovaly nekončícímu pronásledování kvůli jejím opozičním aktivitám,“ reagoval na svém Instagramu opoziční politik Dmitrij Gudkov. „Je to noční můra (...) Umřela na místě. Všechny ty případy, kdy se policie baví, show mužů v maskách – to není hra. Vláda opravdu ničí lidskou psychiku,“ napsal na Twitteru další opozičník Ilja Jašin.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama