Koncern Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) bude mít tři mluvčí. Kromě Adély Čabayové (29) za něj nově mluví také Lucie Bukovanská (37) a Pavel Heřmanský (41), sdělila společnost. Bývalý mluvčí Karel Hanzelka odešel na začátku listopadu z této pozice po téměř devíti letech do Pražské energetiky (PRE).
Bukovanská dříve zajišťovala komunikaci pro Iniciativu zemědělských a potravinářských podniků, jejíž je Agrofert členem. Dříve také pracovala v PR agenturách Ogilvy PR a Botticelli, poté byla také mluvčí Městské části Praha 3.
Heřmanský do Agrofertu přišel z banky ING, kde měl více než tři roky na starosti PR a CSR. Předtím působil přes osm let jako PR manažer poradenské společnosti PwC. Zkušenosti sbíral také jako zástupce České informační agentury a redaktor Hospodářských novin.
Čabayová je součástí marketingového týmu koncernu už dva roky.
Trojice nových mluvčích nahrazuje Karla Hanzelku, který odpovídal novinářům na dotazy týkající se i kauz bývalého premiéra Andreje Babiše, do jehož svěřenských fondů Agrofert spadá. Tedy i na ty týkající se vyšetřování unijní dotace pro farmu Čapí hnízdo či auditu Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů a nadále firmu ve svěřenském fondu ovládá.
Agrofert má 32 tisíc pracovníků
„Koncern Agrofert měl dlouhá léta pouze jednoho tiskového mluvčího, což je pro tak velkou skupinu netypické,“ uvedl personální ředitel koncernu Daniel Rubeš.
Koncernu loni meziročně klesly konsolidované tržby o 0,7 % na 160,98 miliardy Kč. Zisk klesl o 16 % na 3,76 miliardy korun, sdělil na začátku letošního července Hanzelka. Hlavním důvodem zhoršení je podle něj dopad pandemie na odvětví mediálních služeb.
Koncern v ČR obdělává 116 000 hektarů zemědělské půdy, většina pozemků je podle mluvčího pronajatá. Na konci loňského roku zaměstnával zhruba 32 000 pracovníků, z toho asi 22 000 v ČR. Kromě zemědělství a potravinářství vlastní lesnické společnosti, podniká v pozemních technologiích a technice, logistice, dopravě či v médiích.