Driftování může být nelegálním sportem, stačí si zvolit špatnou hrací plochu a problém je na světě. Během jízdy „bokem“ na veřejných komunikacích totiž řidič porušuje hned několik dopravních předpisů, což jej ve finále může stát i řidičské oprávnění.
Schopnost auta driftovat, tedy sunout se bokem do projížděného oblouku, může být vyvolána mnoha faktory. Vždy jde ale o souběžné působení odstředivých sil, jejichž citlivé ovládnutí vede k efektnímu průjezdu zatáčkou. Nejpříhodnější pro tento druh zábavy jsou pochopitelně vozy se zadním pohonem a pokud možno ještě se samosvorným diferenciálem, pro nějž je smyk zádě přirozenou vlastností, známou jako přetáčivost. Do driftu samozřejmě dostanete i čtyřkolku nebo předokolku – někdy stačí jen odstavit plyn v zatáčce, jindy brnknout o brzdy, a když ani to nestačí, lze si pomoct ruční brzdou (pokud tedy není elektrická). Jak jednotlivé druhy smyku zvládat, naleznete zde.
Technika řízeného driftování, nebo také tzv. powerslidu, začala být hojně užívána jezdci rallye v případech, kdy nevěděli, jaký rádius má zatáčka, do které se zrovna přiřítili. „Rozhozením“ auta před zatáčkou do bočního smyku docílili situace, kdy auto projíždělo zatáčku a současně brzdilo. Prací s plynem a řízením upravovali úhel průjezdu podle aktuální potřeby, čímž dosáhli bezpečného a rychlého průjezdu zákrutou. Viditelným driftem ale dřív zatáčky projížděly také vozy formule 1 nebo prototypy pro Le Mans.
Driftování za hranou zákona
Jízda dveřmi napřed však našla zalíbení i u některých šoférů, kteří po vzoru protagonistů známých filmů usedají za volanty svých plechových miláčků a vyrážejí na veřejné komunikace předvést své dovednosti. A právě zimní měsíce jsou pro „driftmany“ amatéry a jejich výkonné stroje ideálním obdobím. Na silnicích se totiž často tvoří námraza nebo v lepším případě sněhová pokrývka, která je kluzká a zároveň šetrná k desénu na pneumatikách.
Spíše než o vzorek na kolech by se však tito řidiči měli bát o své doklady. Mohou o ně totiž snadno přijít. Během driftování na veřejných komunikacích porušují hned několik dopravních předpisů. Nerespektují jízdu v pruzích a přejíždějí do protisměru, ignorují dopravní značení, ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a nechovají se k nim ohleduplně a ukázněně.
Často ke své zálibě užívají rovněž vozy, jejichž technický stav není vyhovující pro provoz na pozemních komunikacích. Zásah do technického stavu vozu je mnohdy natolik razantní, že policisté mohou přistoupit k institutu omezení technické způsobilosti vozidla. Porušením zákonných rámců může být řidičům kromě vyřešení přestupků blokově v příkazním řízení také odebrán řidičský průkaz a vysloven zákaz řízení motorových vozidel.
Okolí Ještědu pod dozorem
„Za první dva týdny jsme například v lokalitách kolem Ještědu kontrolovali na pět desítek řidičů. Více jak desítka z nich se dopustila přestupkových jednání. Ta jsme projednali příkazem na místě. Jeden z řidičů byl pod vlivem alkoholu, vozidlo dalšího z hříšníků mělo propadlou technickou kontrolu,“ uvedl pro web Týdeník Policie poručík Vojtěch Robovský.
„I nadále se budeme v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu věnovat lokalitám, které nesvědomité driftery lákají,“ dodal.
Na závěr ještě doporučuje, aby řidiči jezdili opatrně a především bezpečně. A chtějí-li driftovat, mají využít uzavřené objekty, areály polygonů nebo se domluvit s některým z nevyužívaných letišť.