V Jihočeském kraji se kromě pandemie koronaviru potýkají i s další rychle se šířící nemocí, žloutenkou typu A. V kraji se nakazily už více než čtyři desítky lidí. Všechny případy dokázali hygienici spojit s kantýnou u českobudějovického nádraží. Portál iDNES.cz uvedl, že by mohl být na vině bramborový salát.
Inkubační doba žloutenky typu A je až 50 dní. „Prvního pacienta máme ze 2. října. Takže další se mohou objevovat až někdy do půlky listopadu,“ řekla Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice (KHS).
Hygienici už před časem zjistili, že se lidé nakazili ve stravovacím zařízení v blízkosti českobudějovického nádraží. Mezi pacienty tak často byli zaměstnanci Českých drah. Podle portálu statistiky a odhady napovídají, že se žloutenka rozšířila z bramborového salátu.
Ženy si lépe myjí ruce, politici mají cílit na iluze nezranitelnosti mužů, radí výzkum
Nošení roušky, rozestupy, pravidelné mytí rukou. Takzvaná pravidla 3R. To jsou způsoby, jak pomoci zastavit šíření koronaviru. Studie ukazují, že co se týče těchto zásadních ochranných opatření, dodržují je ve větší míře ženy než muži. Jsou také více úzkostlivé v souvislosti s epidemií.
Nemocní pocházejí z několika jihočeských okresů. Momentálně leží v nemocnicích v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Strakonicích. Podle předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzany Roithové ale nastalá situace nijak neomezí provoz nemocnic. „V Českém Krumlově jsme vyčlenili infekční oddělení pro pacienty (s hepatitidou A), další lůžka tam využijeme v nové budově,“ uvedla.
Nemocnice by podle ní přivítaly, pokud by jim pomohli zdravotníci a lékaři, kteří jsou již v důchodu. „Umožnilo by nám to, že by se kmenoví zaměstnanci mohli naplno věnovat koronaviru a žloutence,“ doplnila Roithová.
Nemoc špinavých rukou
K typickým příznakům hepatitidy typu A patří žluté zbarvení kůže a bělma očí, tmavá moč, světlá stolice a nevolnosti. „Může ale probíhat i pod klinickým obrazem chřipkových příznaků a u mladých lidí též bezpříznakově. Virus se vylučuje stolicí a infekce souvisí s nedostatečnou hygienou, proto se jí také říká nemoc špinavých rukou,“ vysvětlila ředitelka jihočeské KHS Kvetoslava Kotrbová. Pokud má člověk potíže, má okamžitě kontaktovat svého lékaře.
Proti onemocnění existuje i očkování, které se využívá například při vycestování do rizikových oblastí. „Dohledáváme nyní osoby, které byly v přímém kontaktu s prokázaným onemocněním, a ty budou očkovány,“ dodala Kotrbová.