Nošení roušky, rozestupy, pravidelné mytí rukou. Takzvaná pravidla 3R. To jsou způsoby, jak pomoci zastavit šíření koronaviru. Studie ukazují, že co se týče těchto zásadních ochranných opatření, dodržují je ve větší míře ženy než muži. Jsou také více úzkostlivé v souvislosti s epidemií.
K těmto závěrům došli vědci z Newyorské univerzity a z Yale, a to pomocí průzkumů, pozorování na ulicích a analýzou činností chytrých telefonů. Podle nich nejsou ženy lepší pouze v dodržování preventivních opatření. Zjistili, že také častěji naslouchají odborníkům a vyjadřují obavy a úzkost v reakci na COVID-19.
Studie byla tento týden zveřejněna v časopise Behavioral Science & Policy. Průzkum mezi 800 lidmi zjistil, že ženy častěji udržují sociální odstup, zůstávají doma, často si umývají ruce a méně se stýkají s rodinou a přáteli. Jediným měřítkem, které nemělo rozdíl mezi pohlavími, byla frekvence kontaktů s jinými lidmi než s přáteli nebo rodinou.
Samotné výpovědi však nemusí vždy přesně odpovídat skutečnému chování. Proto se vědci také zaměřili na chodce a nošení roušek na odlišných místech v USA - v New York City, New Havenu, Connecticutu, New Brunswicku a New Jersey – aby viděli, kolik lidí roušku nosilo.
Ve třetí části své studie, která měřila sociální distancování mezi širší populací USA, použili vědci data GPS z 15 milionů chytrých telefonů ke sledování celkového pohybu a návštěv například v lázních, květinářstvích a fitness zařízeních od 9. března do 29. května.
Je již dlouho známo, že ženy si lépe myjí ruce než muži.
Výsledky ukázaly, že okresy s vyšším procentem mužů vykazovaly relativně menší sociální distancování. Podle vědců tyto rozdíly přetrvávají i po zohlednění případů COVID-19 na obyvatele v těchto okresech, nutnost zůstat doma a dalších demografických charakteristik jako je příjem, vzdělání a profese, které by mohly ovlivnit, zda lidé pracovali z domova nebo ne.
Vědci uvedli, že zjištění nejsou překvapivá. Je již dlouho známo, že ženy si lépe myjí ruce než muži. A vyhodnocení z roku 2016, která se zaměřila na výzkum z desítek různých zemí, zjistila, že u žen je o 50 % větší pravděpodobnost než u mužů, že budou v rámci epidemie praktikovat nebo zvyšovat ochranné chování, jako je správné mytí rukou, nošení roušky a čištění povrchů.
Političtí stratégové by se mohli zaměřit na iluze nezranitelnosti mužů
„Předchozí výzkum před pandemií ukazuje, že ženy častěji navštěvovaly lékaře v každodenním životě a více se řídily jejich doporučeními než muži,“ uvedl v tiskovém prohlášení Irmak Olcaysoy Okten, postdoktorandský výzkumník z katedry psychologie na Newyorské univerzitě a hlavní autor článku. „Věnují také větší pozornost zdravotním potřebám ostatních,“ řekl Okten. „Není tedy divu, že se tyto tendence promítnou do většího úsilí žen, aby se zabránilo šíření pandemie,“ dodal.
„Političtí stratégové by se mohli zaměřit na iluze nezranitelnosti mužů a připomenout jim jejich odpovědnost vůči ostatním a vůči sobě samým během tohoto kritického období. Účinnou strategií může být šíření preventivních sdělení, zejména v místech, kde se muži často scházejí,“ navrhla studie.