reklama

KOMENTÁŘ: Za pandemii nemohou zvířata, ale lidé

V současné době čelíme pandemii, která zcela jistě vzešla z takzvaného mokrého trhu v čínském městě Wu-chan. Vědci se domnívají, že koronavirus, který dnes ohrožuje naši civilizaci, pochází z netopýrů, u kterých se běžně vyskytuje. Netopýři i další divoká zvířata (a to i ta ohrožená) se na těchto trzích prodávají i zabíjejí. Právě odsud se smrtící virus rozšířil po celé planetě. V záplavě informací o počtech nově nakažených, mrtvých, ale i uzdravených, v hromadě stále nových nařízení i stresu a obav z budoucnosti však zapomínáme na to hlavní – že příčinou tohoto problému jsme my, lidé.

reklama

Nejde o první zoonózu, která nás potkala. SARS, MERS, AIDS, zika, všechny ty ptačí chřipky a prasečí mory… Jejich vznik přisuzujeme mimolidským zvířatům. Pravdou však je, že za jejich přenos na lidi si můžeme sami. Do počátku devatenáctého století představovaly infekční choroby naprostou většinu příčin úmrtí u lidí. Postupem času jsme se hromadně naučili hygienickým návykům (které dnes někteří z nás znovu objevují) a vynalezli jsme první vakcíny a léky. Díky tomu jsme tuto hrozivou statistiku srazili z více než padesáti na pár procent z počtu celkových úmrtí. Ve chvíli, kdy jsme si ale mysleli, že infekční onemocnění máme plně pod kontrolou, se začaly náhle objevovat nemoci, které jsou zmíněny na začátku odstavce. Zdálo by se, že se zjevují z ničeho nic. Že nemůžeme vědět, kde udeří příště a které zvíře bude další hrozbou.

Tou je však jen jeden druh. Homo sapiens sapiens. Člověk moudrý. My. O tom, jakou hrozbou jsme pro ostatní živočišné druhy i celou planetu, jistě víte. My jsme však hrozbou i sami pro sebe. Víme, že zdrojem těchto závažných nemocí jsou zvířata, která jíme. Ať už jde o netopýry, slepice, prasata, cibetky, velbloudy, šimpanze či kohokoliv jiného. V návaznosti na šíření nového typu koronaviru čínské úřady dočasně zakázaly provoz mokrých trhů. Dnes je znovu obnoven. Asijským státům a jejich obyvatelům mnozí z nás vyčítají nesmyslnost chování a bezmeznou krutost k mimolidským zvířatům. Ani my se však nechováme o nic lépe. Vzpomeňte si na nedávnou epidemii prasečího moru. Nebo na ptačí chřipku, která se po třech letech znovu objevila na začátku roku.

Odborníci varují, že narůstající živočišná produkce s sebou přináší další hrozby pandemií. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že více než šedesát procent známých infekčních chorob pochází ze zvířat. U nových onemocnění jsou to až tři čtvrtiny! K jejich přenosu může dojít při pouhém kontaktu – při pohlazení, pokousání, poškrábání… Nicméně většina těchto onemocnění se na lidi přenese při konzumaci nakaženého zvířete.

Změny lidského chování v posledních staletích umožnily rychlejší šíření nemocí i do těch nejzazších koutů. Cestujeme po celém světě, ničíme přirozené habitaty zvířat, jiná chováme natěsnaná v klecích po tisících. K zastavení hrozby dalších onemocnění by přitom stačilo jediné: nejíst zvířata. Sílí hlasy o tom, že příroda nám teď vrací úder. Možná se zas tolik nepletou…

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama