Za dnešek zatím přibylo 5843 případů koronaviru, zhruba o 750 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek a asi o 900 méně než v pátek před týdnem do večera. Počet zemřelých stoupl oproti ranním údajům ministerstva zdravotnictví o 154 na celkových 4484, na dnešek zatím připadá 75 úmrtí. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 8276 pacientů, o 40 víc než ve středu.
Počet pacientů ve vážném stavu klesl o 16 na 1180. Podíl pozitivních testů na koronavirus je stále vysoký, drží se nad 30 procenty. Ve čtvrtek dosáhl 31,24 % a ve středu 34,59 %, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie.
Od března se v ČR koronavirem nakazilo 397 791 lidí, téměř 215 000 z nich se vyléčilo. Aktuálně je v zemi 178 425 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci.
Páteční dění kolem pandemie
Bavorsko od pondělí zruší pro české občany výjimku pro cestování s negativním testem na koronavirus. Povinná bude desetidenní karanténa, po pěti dnech ji bude možné ukončit negativním testem.
Pražský magistrát vyplatí šesti městským příspěvkovým organizacím zhruba 8,36 milionu korun jako kompenzaci za vouchery pro turisty. Cena za jeden bod se pohybovala od 60 do 184 korun. Jde o vyúčtování prvních tří měsíců programu, tedy od července do září 2020.
Pro zahájení nařízeného testování v pobytových sociálních službách podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) chyběla smlouva se zdravotními pojišťovnami. Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně nakoupit potřebné testy. Možné tak je, že v domovech pro seniory a dalších zařízeních nezačne testování do 9. listopadu, řekl dnes Blatný novinářům.
Současná čísla vývoje epidemie podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad. Rychlejší zbrždění je možné, podle ministra zdravotnictví ale vyžaduje snížení kontaktů, práci v maximální možné míře z domova a zodpovědné dodržování už přijatých protiepidemických opatření.
Rizikové skóre šíření epidemie covidu připravené ministerstvem zdravotnictví bude každý den uvádět jedno číslo od 0 do 100. Bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Bude také označeno barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se dál připomínkovat a používat se bude od příštího týdne.
Lůžkový systém je nadále schopen pojmout nárůst počtu pacientů s koronavirem. Je ale stále enormně zatížen, rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji.
Ke čtvrtku byla nákaza koronavirem potvrzena u 13 807 pracovníků ve zdravotnictví, z toho 2351 bylo lékařů a 6613 zdravotních sester. Před měsícem byla nakažených zdravotnických pracovníků v Česku zhruba pětina. Podle statistik ÚZIS je v Česku kolem 50 000 lékařů a přibližně 80 000 zdravotních sester.
Izrael daroval Česku na pomoc v boji s pandemií devět plicních ventilátorů. Zásilka dorazila na pražské Letiště Václava Havla. Ventilátory typu Flight 60 předal izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron náměstkyni ministerstva zdravotnictví Aleně Šteflové.
České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi i sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními.
Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu k okamžitému zpřísnění opatření. Upozorňuje na nárůst počtu zemřelých i nakažených seniorů a zdravotníků.
Zástupci vlády by podle Sdružení místních samospráv (SMS ČR) měli vyjasnit, kdy a za jakých podmínek se budou moct děti vrátit do školních lavic. Termíny či podmínky k návratu dětí do škol vláda zatím nepředstavila, ačkoli to její zástupci slíbili udělat již minulý týden.
Evropská komise znovu apelovala na Českou republiku, aby co nejdříve zajistila okamžité vrácení peněz klientům cestovních kanceláří, kteří za zrušené zájezdy kvůli epidemii koronaviru dostali místo hotovosti vouchery na jiné pobyty.