
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
angličtina
Výpis příspěvků ke štítku „angličtina“

Češka se stala hvězdou pákistánské televize. Vzala si tam o 40 let mladšího muže
Pětašedesátiletá česká učitelka angličtiny se stala hvězdou pákistánské televize. Za svou o 40 let mladší láskou se vypravila až do dalekého Pákistánu, a to rovnou na veselku. Manželé už spolu žijí několik měsíců. V budoucnu se spolu plánují přestěhovat do Čech.

Rakouská vesnice Fucking se přejmenuje. Místní už mají dost turistů a vtipů
Po letech sporů se obyvatelé rakouské osady Fucking rozhodli, že změní její název. Od příštího roku se bude víska se stovkou obyvatel jmenovat Fugging. Podle agentury AFP se tak místní chtějí vyhnout nechtěné pozornosti, které čelili kvůli tomu, že název osady je stejný jako anglický vulgární výraz pro pohlavní styk.

Trapas slovenského premiéra Igora Matoviče. Tápe v angličtině i proslovu
Slovenský premiér Igor Matovič se při vstupu na kameru nedokázal vyjádřit ve slovenštině, v angličtině pak víc než tápal. Jeho zmatený výstup završil fakt, že netuší, zda kamera vysílá živě, či nikoli. Slováci se za něj stydí a nešetří kritizujícími komentáři.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Česko ve výuce jazyků zaostává i za Slovenskem
Podle nejnovějších dat Eurostatu se alespoň dva cizí jazyky na střední škole učí v Evropské unii necelá polovina studentů. Česká republika se s 52 procenty řadí jen mírně nad celounijní průměr. Znalost cizích jazyků je přitom důležitá nejen z kulturního, ale i hospodářského hlediska. Kdo neovládá řeči, těžko se domluví s obchodními partnery a hůře hledá uplatnění na trhu práce.

Angličtina v defenzívě. Bude celý svět mluvit německy?
Němčina se může v dohledné době stát tím, čemu se říká lingua franca. Tedy jazykem, který používají i lidé, jenž nejsou rodilými mluvčími. Německy se momentálně učí více než patnáct milionů lidí. Největší nárůst zájmu o němčinu registrují v Dánsku a Nizozemsku. Jazyk našich západních sousedů v Evropské unii posílí s odchodem Velké Británie.

Jak Babiš mluvil o významu cizích jazyků. U šéfa kultury mu neznalost vadila
Když nemluví cizím jazykem, nemůže být ministrem. Tak premiér Andrej Babiš (ANO) loni v srpnu vysvětloval, proč nemůže jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury. To, že Babišova vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nezáří v angličtině, nechává předseda vlády bez komentáře.

Ministr má umět anglicky a nemá zapírat. Politici šijí do šéfky financí
Vrcholní politici, kteří chtějí reprezentovat Českou republiku v EU, by měli umět komunikovat v angličtině. Myslí si to europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), ale i další politici. Reagují tak na rozhovor CNN Prima NEWS s šéfkou státní kasy Alenou Schillerovou, která po anglicky položené otázce odešla.

Schillerová: Odejít pryč po otázce reportérky v angličtině byla možná chyba
Reportérka CNN Prima NEWS požádala ve čtvrtek o rozhovor ministryni financí Alenu Schillerovou. Když však šéfka státní kasy zjistila, že novinářka chce interview vést v anglickém jazyce, od mikrofonu beze slova odešla. Večer připustila, že to byla možná chyba.

Ministryně Schillerová utekla před otázkami CNN Prima NEWS v angličtině
Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) obvinila Hospodářské noviny ze lži. Podle ní není pravda, že se neúčastní videokonferencí unijních ministrů financí kvůli slabé angličtině. Na Twitteru také napsala, že v Bruselu zásadně hovoří anglicky bez tlumočníka. CNN Prima NEWS proto požádala ministryni financí o rozhovor, který jsme chtěli vést v angličtině.

Schillerová, Zeman, Sobotka: Vrcholný politik bez angličtiny je ostuda, míní Topolánek
„I am very optimistic.“ Tak zněla jediná anglická věta Miloše Kužvarta během tiskové konference v době, kdy se v Bruselu ucházel o funkci prvního eurokomisaře za Českou republiku. Sám se nakonec kandidatury vzdal a své místo přepustil Pavlu Teličkovi. Kužvart tak načal řadu jazykových faux pas českých politiků.