CNN Prima News angličtina

angličtina

Výpis příspěvků ke štítku „angličtina“

U matematiky pohořel každý desátý maturant. Testy by zvládl i deváťák, říká šéf Cermatu

12. května 2023 21:19

U státních maturit se letos studenti meziročně zlepšili v češtině a angličtině a zhoršili se v matematice. Uvedl to dnes web Lidovky.cz na základě údajů od Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). V češtině se podíl neúspěšných maturantů snížil oproti loňsku asi o třetinu a v angličtině zhruba o polovinu. V obou případech se pohyboval v jednotkách procent. Nejvíce neúspěšných je nadále v matematice, písemnou maturitu nezvládla více než desetina zkoušených.

Hlavně nezkusit šůšn. Jak fotbalisté podle agenta zvládají prevenci jazykového trapasu?

26. ledna 2023 07:35

Je to sen či cíl snad každého českého fotbalisty. Jelikož tuzemská liga zdaleka nepatří mezi ty nejkvalitnější a nejštědřejší v Evropě, představuje odchod do zahraničí lákavou variantu. Když už k hráči přistane laso, svědčí to o tom, že na výzvu za hranicemi by měl být z herního hlediska připravený. Ale druhou stránkou jsou jazykové dovednosti. Agent David Nehoda po svých klientech nechce, aby byli polygloti. Nicméně zároveň pro CNN Prima NEWS říká: „Sebeprezentace je hodně důležitá.“

Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

3. srpna 2022 21:20

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

Turecko má nový název. Vadí mu přirovnání k drůbeži, nebo chce ukázat své hodnoty?

2. června 2022 13:56

Organizace spojených národů (OSN) zaregistrovala nový oficiální název Turecka. Ankara totiž požádala o změnu anglického slova Turkey na Türkiye, uvedla agentura EFE. Podle turecké vlády nový název lépe vystihuje národní hodnoty. Podle tureckých médiích je ale hlavním důvodem změny fakt, že v angličtině výraz „turkey“ znamená krocan a hovorově se používá také pro propadák.

Pomáhá překladač i angličtina. Výuku Ukrajinců ve školách komplikuje jazyk, co s nimi dál?

14. dubna 2022 06:48

České základní školy se plní dětmi, které prchly před válkou na Ukrajině. Některé je rovnou přijaly, jiné pro ně vytvořily adaptační skupiny. Největší problém novým žákům zatím dělá jazyk. Se spolužáky i učitelkami mluví anglicky, případně rusky nebo jim pomáhá překladač. Na češtině ale pracují. Od září by se totiž měly děti, které v Česku zůstanou, povinně zapojit do standardní výuky.

Nejen angličtina, Stanjuru trápí i počty. Jak odpověděl na snadnou otázku z matematiky?

27. prosince 2021 21:16

Pět členů vlády Petra Fialy má prý potíže domluvit se anglicky a pro svá pracovní jednání na mezinárodní úrovni hodlá využívat tlumočníka. Patří mezi ně také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže angličtina není jediný handicap, který nového šéfa státní kasy tíží. Podívejte se, jak ve vysílání CNN Prima NEWS odpověděl na poměrně snadné matematické zadání.

Ví vil sí. Nejméně pět ministrů nezvládne jednání v angličtině, opřou se o tlumočníky

27. prosince 2021 14:56

Několik členů nové vlády nezvládne vést pracovní jednání v angličtině a bude využívat tlumočníka. Pondělní Hospodářské noviny (HN) napsaly, že nedostatečné jazykové schopnosti má nejméně pět ministrů. Strany současné vládní koalice přitom slibovaly, že do vrcholných funkcí obsadí lidi s výbornou znalostí světových jazyků. Zvláště angličtina a francouzština budou klíčové při blížícím se předsednictví Česka v EU.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Čeští žáci jsou v tomto směru na špici EU

3. října 2021 07:46

Skoro sto procent českých žáků a studentů se učí dva nebo více cizích jazyků. Česká republika je tak pátou nejlepší zemí v rámci Evropské unie. Větší podíl už vykazují jen Lucembursko, Francie, Estonsko a Rumunsko. Mezi nejoblíbenější řeči v EU patří angličtina a španělština. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.