Záběry šikany, násilí a rvaček mezi dětmi se šíří po sociálních sítích. Jeden z účtů na Telegramu publikuje videa z násilností mezi mladistvými, zřejmě z Ústeckého kraje. Informovali o tom novináři webu Aktuálně.cz. Policie o existenci kanálu ví a prověřuje ho.
Rvačky před školou i parkem a brutální násilí na bezmocných obětech. Takový obsah podle zjištění webu Aktuálně.cz šíří jeden z účtů na sociální síti Telegram. Všechny záběry přitom zachycují násilí mezi dětmi či mladistvými. Kanál hlásá, že videa pochází z Ústeckého kraje. Podle novinářů tomu tak v některých případech skutečně je.
ČTĚTE TAKÉ: Zabíjel ve škole, pak obrátil zbraň proti sobě. Co ví policie o střelci ze Švédska?
„Budeš dělat frajera? Já ti tu hlavu roz*rdám,“ křičí na jednom z videí agresor na svou oběť, které klečí na hrudníku. Mezi nadávkami ji bije pěstmi do hlavy. Podobných záběrů jsou na účtu asi čtyři desítky, administrátor jich však dle svých vyjádření má k dispozici asi 300.
Telegramový účet s násilným obsahem, který zachycuje pouze nezletilé, sledují stovky lidí. Některé souboje jsou zřejmě domluvené, v některých případech však zřetelně jde o šikanu.
Ústecká policie o účtu má povědomí a situaci monitoruje. „V současné době prověřujeme konkrétní incident, který se odehrál koncem ledna na Trmicku,“ sdělila pro Aktuálně.cz Veronika Hyšplerová.
V reakci na zmíněný incident místní policie ve škole uspořádala preventivní akci, při níž žáky informovala o trestněprávní odpovědnosti. Podobné incidenty podle Hyšplerové mohou mít i právní dohru. „Rodiče i pedagogové by měli věnovat zvýšenou pozornost aktivitám dětí na internetu a vést s nimi otevřený dialog o rizicích spojených s násilím a jeho propagací na sociálních sítích,“ doplnila.
Mladí se nezvládají socializovat, říká psycholog
Kanálů, které publikují podobný násilný obsah na dětech, jsou na Telegramu či Instagramu desítky. Část z nich už však není aktivní, jiné zase umožňují přístup jen na pozvání nebo po schválení žádosti o sledování.
Fenomén dětských bitek je v Česku stále rozšířenější. Nejčastěji se na brutálních bitkách domlouvají děti v tajných internetových skupinách. „Mladí nějak nezvládají socializaci a v rámci procesu vývoje se vyskytují takové boje o dominanci, postavení ve skupině,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS klinický psycholog Karel Humhal.
V posledních dnech se policie zabývá brutálním napadením 12leté školačky v Hodoníně, kterou zbila skupina dětí. Podle kamarádky napadené mělo být na místě činu zhruba třicet agresorů, matka oběti pak tvrdí, že celý útok trval dvě hodiny. Někteří z agresorů si útok dokonce natáčeli. Video se dostalo k policii, která již případ řeší.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Poplach na Vysoké škole ekonomické v Praze. Anonym vyhrožoval útokem, zasahovala policie