Keňští pastevci usmrtili v národním parku Amboseli šest lvů, informovala agentura Reuters. Šelmy podle vesničanů opakovaně napadají jejich hospodářská a domácí zvířata. Za poslední týden bylo v Keni zabito celkem deset lvů, včetně nejstaršího volně žijícího samce na světě. Keňská služba pro ochranu přírody (KWS) uvedla, že v regionu už delší dobu eskaluje konflikt mezi místními obyvateli a divokou zvěří.
„Zabití šesti lvů není bohužel ojedinělý incident. Během minulého týdne zemřeli další čtyři,“ připomněla KSW smutnou statistiku. Lvi minulou zabili jedenáct koz a jednoho psa. Všechny divoké šelmy byly součástí národního parku Amboseli, který se rozkládá poblíž hory Kilimandžáro.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pastevci ubodali jednoho z nejstarších lvů na světě. Šelma se zatoulala do jejich vesnice
Zvířata byla zabita krátce poté, co organizace Lion Guardians s těžkým srdcem oznámila úmrtí Loonkiita, považovaného za jednoho z nejstarších lvů světa. Podle jejích informací zemřel minulou středu ve vesnici Olkelunyiet ve věku 19 let, když se hladový odvážil vtrhnout do ohrady pro kořist. Kočkovitou šelmu však načapal majitel dobytka, který ji odchytil a ubodal kopím.
Farmáři lvy často zabíjejí kvůli odplatě za napadení jejich hospodářských zvířat nebo z obav a aby šelmám v útocích zabránili.
Keňští obyvatelé momentálně zažívají nejhorší sucho za poslední čtyř desetiletí, což přivedlo miliony lidí do krize. Lvi jsou kvůli kořisti ochotni cestovat opravdu daleko, někdy i dokonce riskují svůj život mimo chráněnou oblast. Období extrémního sucha je podle organizace běžně poznamenáno nárůstem konfliktů mezi lidmi a lvy.
Představitelé KWS se sešli s místní komunitou a ostatními zástupci, aby vyřešili opakující se konflikty mezi lidmi a zvířaty. Na čem se dohodli, ovšem stále není jasné.