
Zemřel herec Alois Švehlík. Daboval Nicholsona či Hopkinse, před smrtí měl jediné přání
Senátem prošel veterinární zákon, jehož součástí je i uzákonění rituální porážky na českých jatkách. Senátor Václav Láska pro CNN Prima NEWS vyjádřil obavu, že zvíře může při omráčení elektřinou trpět. Senátor Starostů Petr Štěpánek se však při jednání v horní komoře Parlamentu zákonu zastal s tím, že jde o humánnější přístup než doposud. Podobně to vidí i senátor Ondřej Lochman (STAN), který argumentoval tím, že zvířata nebudou muset trpět během převozu do vzdálených zemí, kde tento způsob porážky vyžadují.
Australským ochráncům zvířat se podařilo natočit záběry dokazující porušení zákonů na ochranu zvířat. Podle nich tak ovce vyvážené ze země nejsou nijak chráněny před týráním.
Transporty živých zvířat na dlouhé vzdálenosti jsou dlouhodobě v hledáčku ochránců zvířat. Hlasitě proti nim však brojí i epidemiologové, kteří upozorňují na rizika šíření nebezpečných chorob.
Ke španělským břehům připlula druhá loď, která od poloviny prosince bloudila po Středozemním moři. Lodě Elbeik a Karim Allah měly svůj náklad, tisíce španělských býků, vyložit v libyjských a tureckých přístavech. Zdejší úřady je však odmítly vpustit z důvodu obav z nemocí. Ze stejného důvodu teď musí být býci ve Španělsku utraceni
Španělské úřady rozhodly o porážce stovek telat, která strávila více než dva měsíce plavbou po Středozemním moři. Původně směřovala do Lybie a Turecka, zdejší úřady je však z obav z nemocí odmítly vpustit do země. Ze stejného důvodu budou nyní přeživší býci ve Španělsku utraceni.
Britský ministr pro životní prostředí George Eustice ve čtvrtek zveřejnil plány na zákaz transportů živých zvířat na porážku a výkrm. Podle údajů ministerstva se krok dotkne tisíců zvířat ročně. Ministr plány považuje za další krok k upevnění vůdčí pozice země v prosazování welfaru zvířat.
Minimálně pět tisíc těl domácích mazlíčků bylo objeveno na dopravním překladišti v čínské provincii Che-nan. Bez jídla a vody byla uzavřena v papírových krabicích déle než týden. Ochránci zvířat, kteří odváželi přeživší zvířata, situaci na překladišti přirovnali k „živoucímu peklu“.
Novozélandské ministerstvo pro primární průmyslová odvětví dočasně pozastavilo žádosti o vývoz živých zvířat ze země. Rozhodnutí ministerstva přichází poté, co se během tajfunu na moři u Japonska ztratila nákladní loď s téměř šesti tisíci zvířat na palubě. Po zákazu vývozu živých zvířat dlouho volají ochránci zvířat.
Unikátní podívaná se naskytla lidem ve švýcarských Alpách. Jeden ze zemědělců totiž z pastvin na vrcholcích hor nechal transportovat vrtulníkem do údolí zraněnou krávu.
V Západní Austrálii se na konci května nakazilo dvacet jedna členů posádky exportní lodi Al Kuwait nemocí COVID-19. Kvůli tomu zůstalo více než padesát tisíc ovcí v přístavu Fremantle. Od 1. června platí zákaz vyvážet živá zvířata na Blízký východ. Přesto exportní společnost navzdory zákazu část zvířat v hodnotě téměř dvou set milionů korun ve středu nalodí.
Australská vláda bude muset zaplatit významné odškodné společnosti vyvážející dobytek do zahraničí. Zdejší federální soud totiž rozhodl, že generální pozastavení vývozu živých zvířat, které vláda vydala v roce 2011, je neplatné a může být považováno za zneužití úřední moci.
Videa z jatek nejsou nic pěkného ke koukání. Ani z těch „moderních a lepších“ tady v Česku. Většina, zejména těch, kteří maso rádi jí, se na ně vůbec dívat nechce, protože tak nějak tuší, že by jim možná to maso pak hořklo v ústech. Málokdo si ale uvědomuje, že zabití na jatkách je jakousi tečkou za utrpením, které zvířata podstupují, než se tam vůbec dostanou.