Program na záchranu ohrožených ďáblů medvědovitých – známých také jako tasmánští čerti – na malém tichomořském ostrově se ochráncům přírody vymkl z rukou. Predátoři totiž na ostrově vymýtili tamní populaci několika tisíc tučňáků, informoval web CNN.
Před deseti lety ďáblové medvědovití, masožraví vačnatci pocházející z Tasmánie, čelili hrozbě vyhynutí kvůli přenosné a smrtelné nádorové chorobě postihující obličej.
Ostrov Maria tak byl podle ochranářské organizace BirdLife Tasmania zvolen jako jeden z těch, které byly vybrány k umístění takzvané „zajišťovací populace“. Populačnímu nárůstu tasmánských čertů tento krok pomohl, když jejich počet vzrostl z odhadovaných posledních osmadvaceti kusů mezi lety 2012 a 2013 asi na sto kusů v roce 2016.
BirdLIfe Tasmania uvedla, že nejnovější vládní průzkum zjistil, že populace malých tučňáků, kterých na ostrově bývalo kolem tří tisíc, kompletně z ostrova zmizela. Zda byly tučňáci masožravci zlikvidováni, nebo vyhnáni CNN neuvádí. Už v minulém roce odborný časopis Biological Conservation zveřejnil článek, podle kterého tasmánští čerti na ostrově Maria „eliminovali“ kolonii mořských ptáků buřňáků.
Nebylo otázkou zda, ale kdy
Někteří ochránci přírody a vědci přitom před umístěním tasmánských čertů z důvodu možných dopadů na tamní divokou přírodu varovali. Eric Woehler z BirdTasmania uvedl, že ztráta ptáků byla spíše otázkou „kdy, ne jestli“. „Když se podíváte na historii náhodných nebo záměrných zavlečení masožravých predátorů na oceánské ostrovy po celém světě, vždy to na nich mělo katastrofální dopad na populace ptáků.“
Podle Woehlera by nyní měla nastat dobrá voda na přesunutí čertů z ostrova Maria a obnovení kolonie tučňáků. „U divokých ďáblů se zvyšuje prevalence rezistence na tuto chorobu,“ uvedl Woehler k nakažlivé nemoci, kvůli které byl program na zachování ďáblů spuštěn. „Skutečnost, že v Tasmánii již existují další pojišťovací populace, znamená, že ostrov Maria může být obnoven jako ostrov pro tučňáky a buřňáky bez přítomnosti ďáblů.“