![](https://cdn.administrace.tv/2024/08/28/medium_169/d769f7e374b51cd6158f91fe552ef940.jpg)
Čeští zemědělci dostávají od odběratelů otázky na rovnost pohlaví na pracovišti
Dodržujete na pracovišti rovnost pohlaví? I takové otázky teď dostávají zemědělci od svých odběratelů. Problematika se navíc týká například i živočišné výroby, do které se ovšem mnoho lidí nehrne – ani žen, ani mužů. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se kvůli takovým tématům „řítíme do záhuby“.
Už v legendárním JZD Hoštice platilo pravidlo – ženy u krav, chlapi v traktorech. Takové rozdělení rolí trvá dodnes na většině farem. Najdou se ale i výjimky. Třeba podnik v Choťovicích má tři dojiče a jen jednu dojičku. Rozdíl v dovednostech prý žádný není, jde hlavně o dobrý vztah ke zvířatům. „Chlapi jsou určitě silnější, ženský jsou zase ve výhodě, že jsou takové pečlivější, takže se to tím tak trochu vyrovnává,“ popsal soukromý zemědělec Karel Horák.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: SPD chce být součástí vlády, řekl Okamura. Prozradil podrobnosti o jednáních s Přísahou
Nově však některým zemědělcům začaly chodit dotazníky od jejich odběratelů. V rámci takzvaného nefinančního reportingu se ptají farmářů na dodržování zákoníku práce, na uhlíkovou stopu jejich produkce nebo na vyváženost pohlaví na jednotlivých pracovištích. „My jsme rádi, když máme v živočišné výrobě vůbec nějaké pracovníky. Velmi často to řešíme zahraničními. Abychom řešili vyváženost, jestli tam máme dostatek mužů a žen a jestli jsou správně namícháni, to je luxus, který si zemědělec nemůže dovolit,“ sdělil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
„To se mi zdá naprosto nesmyslné. My jsme rádi, že seženeme kvalitní lidi, kteří tu práci řádně zvládnou, ta práce není jednoduchá,“ podotkl Horák. A na čelo si klepe i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Pokud by to mělo být do budoucna trendem vyplývajícím z nějakých předpisů Evropské unie, tak se podle mě řítíme do záhuby. Tohle přeci nemá mít žádný vliv,“ řekl Výborný.
Ovšem zastánci takzvané genderové vyváženosti tvrdí, že tlak ze strany odběratelů je na místě. Smíšené pracovní skupiny prý fungují efektivněji. „Dává smysl soustředit se spíš na odvětví, kde je cesta k smíšeným týmům reálnější. V momentě, kdy narážíte na nízký počet uchazečů nebo uchazeček, tak ten tlak smysl nemá,“ sdělila projektová koordinátorka Gender Studies Anna Kotková.
Genderová rovnost se řešila i v dotačních žádostech. Loni byly v programu pro začínající farmáře upřednostňovány ženy. Letos už by měly být podle ministerstva podmínky pro všechny stejné.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Roboti přebírají od lidí dojení krav. Farmáři si je chválí, nahrazují chybějící personál