Žádný proud ani voda a zima za dveřmi. Ukrajinští civilisté platí za svobodu vysokou cenu

Zdevastovaný Izjum zůstává bez elektřiny i plynu.

Více než šest milionů Ukrajinců zůstává bez elektřiny

Bez elektrického proudu stále zůstává více než šest milionů Ukrajinců. Po celé zemi pokračují i výpadky v zásobování vodou a plynem. Jde o důsledek masivních ruských raketových úderů z minulého týdne. Štáb CNN Prima NEWS zjišťoval, jak se s drsnými podmínkami vyrovnávají obyvatelé Izjumu, který byl půl roku pod ruskou okupací. Nyní je město svobodné, přežít v něm zimu však nebude jen tak.

Izjum na východě Ukrajiny okupovaly ruské jednotky téměř půl roku. Město, v němž spáchali řadu válečných zločinů včetně brutálního masakru civilistů, zanechali Rusové zdevastované. Nefunguje v něm elektřina ani plyn. Mosty jsou zničené, dopravu mezi oběma částmi města zajištuje provizorní pontonový most. Staré sovětské pomníky už jsou ale přemalované do ukrajinských barev a do tamních ulic se pomalu vrací život.

Podle místního provozovatele telekomunikační sítě již ve městě funguje internet, vysílače na telefonní signál však vyžadují další opravy. Továrny nevyrábějí, úřady jen pomalu obnovují svoji činnost.

Jednou ze známek oživení je tržiště. Většina prodávajících si na něm ale moc nevydělá, místní totiž trápí nedostatek pracovních příležitostí, a tak snaží nabízením nejrůznějších výrobků pouze přežít, svěřila se reportérům CNN Prima NEWS jedna z trhovkyň. Značná část zdejších obyvatel se pak kvůli náročným životním podmínkám rozhodla Izjum opustit, podle prodavačky odjeli většinou na venkov či do vnitrozemí.

Tagy: