Kvůli neznámé nemoci zemřelo na jihozápadě Konga během listopadu 143 lidí. Podle informací agentury Reuters trpěli nakažení symptomy připomínajícími chřipku, včetně vysoké horečky, dýchacích potíží a silných bolestí hlavy. Světová zdravotnická organizace (WHO) se podle informací Reuters situací v Kongu zabývá, nejvíce zasaženými skupinami jsou ženy a děti, píše britský deník Sky News.
Odborníky po celém světě už několik dní zneklidňuje situace v africkém Kongu. Neznámé nemoci tam podle informací agentury Reuters podlehlo jen v listopadu celkem 143 lidí, většinou se mělo jednat o ženy a děti. Tamní ministerstvo veřejného zdraví již podle vyjádření na sociálních sítích vyslalo do zasažených oblastí intervenční tým, jehož úkolem bude sbírání vzorků s cílem zatím neznámou chorobu identifikovat.
ČTĚTE TAKÉ: První přenos nové varianty opičích neštovic mezi lidmi v Evropě. Posilte opatření, vyzývá WHO
Situace je nejvážnější v regionu Panzi, který se nachází v provincii Kwango. Jedná se o venkovskou oblast, kde mají místní úřady problémy se zajištěním dostupnosti základní zdravotní péče. „Panzi je venkovská zdravotní zóna, takže je tam problém se zásobováním léky,“ vyjádřil se pro Reuters místní představitel Cephorien Manzanza, podle kterého zůstává situace v oblasti nadále extrémně znepokojivá. Podle Sky News se pak někteří obávají, že nakažení kvůli nedostupné zdravotní péči umírají ve svých domovech.
Ministerstvo veřejného zdraví již občany varovalo před kontaktem s mrtvými těly bez přítomnosti úřadů, stejně tak jim bylo doporučeno se vyhnout hromadným shromážděním a dodržovat základní pravidla hygieny, jako je například pravidelné mytí rukou vodou s mýdlem. Úřad také vyjádřilo „hluboký soucit rodinám zasaženým touto tragédií“.
O vážné situaci v Kongu již byla informována také Světová zdravotnická organizace (WHO), která podle informací Reuters spolupracuje s místními úřady. Jak však ve svém vyjádření uvedla epidemioložka Anne Rimoinová, která v Kongu působí od roku 2002, snahy o diagnózu neznámé nemoci mohou být limitovány možnostmi zdravotnické infrastruktury v zemi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Africe tiká bomba, varuje WHO. Záhadný virus je horší než ebola, zabije téměř každého