„Sledují nás nejen lidé v Česku, nejen lidé na Tchaj-wanu, ale sleduje nás celý svět,“ vyznal se Miloš Vystrčil, předseda českého Senátu, po příletu na Tchaj-wan. Jenže zahraniční média se o jeho cestu zajímají okrajově, nejčastěji zmiňují výhrůžky čínské vlády, že za svou cestu „zaplatí vysokou cenu“.
Například německá tisková agentura DPA „nepostavila“ své zpravodajství na Vystrčilově cestě, ale na tom, že ji Čína ostře kritizuje a že do Německa přilétá na návštěvu čínský ministr zahraničí Wang I, který během svého putování Evropou již mluvil o „provokaci“, za niž „Česko zaplatí vysokou cenu“. Žádný z předních německých deníků (Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Welt, Zeit), či jiných médií, však takovou informaci na svých internetových stránkách nezveřejnil. Výjimkou je „Täglicher Anzeiger“ z Holzmindenu, z dvacetitisícového města v Dolním Sasku ve středu Německa. Ten však text převzal z francouzské agentury AFP.
Ve světě pronikla informace o návštěvě vrcholného představitele země Evropské unie především do zpravodajských sekcí vyhledávačů, jako jsou Msn.com či Yahoo.com. Tam se dostala ze sítí zpravodajských agentur Reuters či Bloomberg. V podobném textu všichni shodně opakují to, že Vystrčil či Česko „zaplatí vysokou cenu“, o čemž informují například Japan Times, Tribune India, britský Independent či web fr24news.com nebo internetové stránky televize CNBC.
Zajímavý příspěvek přinesl web Taiwan heute (Tchaj-wan dnes), německy psaná zpravodajská stránka se zprávami, fotografiemi a reportážemi z Čínské republiky se zaměřením na politiku, hospodářství, společnost a kulturu. Web navazuje na dvouměsíčník vycházející mezi roky 1988 až 2014, který vydávalo ministerstvo zahraničí Čínské republiky. „Ministr zahraničí Wu rozebíral tchajwansko-české vztahy v televizním rozhovoru,“ zněl titulek textu z poloviny srpna, tedy ještě před odletem české delegace na Tchaj-wan, ve kterém autor poukazoval na to, že tamní ministr zahraničí Joseph Wu v televizním rozhovoru s Jakubem Szantó pro českou veřejnoprávní televizi mluvil především o strojírenské a technologické spolupráci obou zemí.
Slováci se české cestě na Tchaj-wan věnují
Logicky nejvíce prostoru dostává Vystrčilova návštěva v sousedním Slovensku. Ale také tam se zmiňují především dva zásadní aspekty. Předvolání čínského velvyslance v Praze jako reakce na slova o vysoké ceně za cestu na Tchaj-wan. Slovenská veřejnoprávní televize RTVS připravuje živý vstup z Prahy do hlavního večerního zpravodajského pořadu v 19:00 hodin s názvem Správy RTVS, kde budou rozebírat „trojúhelník“ Česko, Čína, Tchaj-wan.