reklama

Chaos s opatřeními na školách. Pokyny z ministerstva dorazily pozdě, kritizuje šéf ředitelů

Po Novém roce je ve školách rušno. Někteří ředitelé nemají v nových protikoronavirových opatřeních zcela jasno a například ohledně nošení roušek panuje zmatek. „Pokyny z ministerstva dorazily pozdě. A to až na přelomu roku a ještě v době, kdy byly vánoční prázdniny. Ředitelé měli málo času, aby je nějakým způsobem zpracovali a probrali se svými pedagogy,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc.

reklama

Začátkem týdne odstartovalo na základních a středních školách plošné testování antigenními testy. Z 1,1 milionu provedených testů bylo odhaleno 3 695 pozitivních výsledků. Testuje se dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Toto opatření platí do 16. ledna. Od 17. ledna se bude testovat pouze v pondělí.

„Testování proběhlo víceméně standardním způsobem. To, že tam byla nižší pozitivita, bylo způsobeno zčásti tím, že testování předcházely vánoční prázdniny, které do určité míry omezily kontakty mezi žáky,“ uvedl prezident Asociace ředitelů základních škol ČR.

„Chtěl bych však poprosit rodiče, aby pokud možno neposílali své děti do školy, pokud mají příznaky nebo měli v rodině pozitivní nález koronaviru,“ apeloval Zajíc.

Některé školy v rámci prevence daly svým žákům roušky i do škol. Někteří ředitelé škol si totiž  stěžovali, že pokyny z ministerstva dorazily příliš pozdě a ředitelé neměli čas opatření prostudovat. Zvolili proto přísnější variantu. „Ten text byl nejednoznačný, proto jsme se rozhodli pro přísnější opatření a dětem jsme v pondělí pro jistotu dali roušky,“ řekl zástupce ředitelky ZŠ Pod Marjánkou v Praze Jaroslav Štercl.

Učitelé se účastní vyšetřování

„Bohužel je pravda, že pokyny dorazily až na přelomu roku a ještě v době, kdy byly vánoční prázdniny. Takže ředitelé měli málo času, aby to nějakým způsobem zpracovali a probrali se svými pedagogy. Tam, kde si nebyli jistí, přijali přísnější opatření,“ vysvětlil Zajíc.

„Především musím říct, že učitelé už jsou unaveni změnami a opatřeními. Když se na to podíváte, tak učitelské povolání se kvůli koronaviru diametrálně změnilo. Učitelé už tu nejsou od toho, aby jen učili, ale zúčastňují se vyšetřování a musí být součástí dalšího trasování, takže to není pro ně jednoduché,“ poukázal Zajíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama