V americkém Minneapolisu probíhá od pondělí soud s bývalým policistou Derekem Chauvinem obviněným z vraždy George Floyda. Poručík Richard Zimmerman během jednání prohlásil, že síla, kterou Chauvin použil, byla naprosto zbytečná. Jeho obhájce Eric Nelson naopak označil policejní zákrok za nezbytný.
„To, co udělal pan Chauvin, bylo naprosto zbytečné,“ řekl Zimmerman podle listu The New York Times. Nejvyšší důstojník policejního oddělení v Minneapolis také uvedl, že se policisté při výcviku rozhodně neučí klečet podezřelým na krku.
Zimmerman je přesvědčen, že by měli být před soud předvoláni i další strážníci, kteří u kontroverzního zásahu figurovali. Podle Chauvinova obhájce Erica Nelsona sice použití hrubé síly nebylo líbivé, ale nezbytné. Nelson rovněž připomněl Floydovu drogovou závislost.
Společná závislost na drogách i první pusa. Floydova přítelkyně vypovídala u soudu
Svědectvím přítelkyně zemřelého ve čtvrtek pokračoval proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který je obviněn z vraždy černocha George Floyda. Pětačtyřicetiletá Courteney Rossová porotě popsala jejich společný boj se závislostí na drogách a vzpomněla i na seznámení a první polibek. O nejdůležitějších bodech čtvrtého dne ostře sledovaného procesu informovaly agentury AP a Reuters.
Státní zástupce Jerry Blackwell trvá na tom, že obžalovaný použil proti neozbrojenému Floydovi nadměrné a nepřiměřené násilí, čímž se dopustil vraždy druhého stupně. V takovém případě by mu hrozilo až 40 let za mřížemi.
Kromě Zimmermana už u soudu vypovídalo několik dalších klíčových svědků. Asi nejsledovanější jednání proběhlo ve čtvrtek, kdy u soudu promluvila Floydova přítelkyně Courtney Rossová.
Partnerka mohla pomoci obhajobě
Státní zastupitelství Rossovou předvolalo ve snaze Floyda před porotou polidštit a ukázat, že byl více než jen statistikou. Svědectví jeho přítelkyně však mohlo pomoci i druhé straně. Kromě milostného vztahu totiž Rossová mluvila o společné drogové závislosti, proti které s partnerem bojovali. Právě na základě jejích slov chce obhajoba soud přesvědčit, že Chauvin postupoval dle nařízení a Floydovo úmrtí bylo výsledkem užívání drog a zdravotních problémů.
Jak probíhal zákrok proti Floydovi? U soudu byly promítány záběry z kamer policistů
V těchto dnech probíhá sledovaný soudní proces s bývalým americkým policistou Derekem Chauvinem, který čelí obvinění z vraždy a zabití černocha George Floyda. U soudu již vypovídalo několik svědků a promítány byly i záběry z kamer umístěných na těle zasahujících policistů. Floydova smrt spustila masivní protesty po celém světě.
Christopher Martin, zaměstnanec obchodu, ve kterém Floyd před policejním zásahem zaplatil za cigarety falešnou dvacetidolarovou bankovkou, uvedl, že hned poznal nepravost bankovky, ale přesto ji přijal. Nakonec se obrátil na šéfa a pokusil se podezřelého přivést zpět. „Bylo zjevné, že Floyd byl zfetovaný,“ konstatoval prodavač.
Svědčila také osmnáctiletá Darnella Frazierová – ta policejní zásah natočila na mobil. „Někdy jsem vzhůru a omlouvám se zemřelému, že jsem neudělala víc,“ řekla. Genevieve Hansenová z hasičského sboru, která je nyní mimo službu, soudu sdělila, že jí policisté zabránili poskytnout Floydovi první pomoc. Podle Donalda Williamse, mistra bojových umění, se Chauvin uchýlil k nebezpečné technice a pohyby kolenem zvýšil tlak na Floydův krk a záda.
Velká mediální pozornost
Celý proces se těší obrovské pozornosti médií i veřejnosti. Po kontroverzním policejním zásahu z května roku 2020 se totiž v USA i v dalších zemích rozhořely protesty proti policejní brutalitě a rasismu. Několik demonstrací se zcela vymklo kontrole, skupiny výtržníků začaly zapalovat auta, rabovat obchody a dokonce i střílet po policistech. Protesty si vyžádaly stovky zraněných a desítky mrtvých.