Nové televizní poplatky mohou být protizákonné, míní mezinárodní expert. Ministerstvo je klidné

Zákon zvyšující koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas může být v rozporu s evropským právem

Zákon zvyšující koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, o kterém bude příští týden rozhodovat Senát, může být v rozporu s evropským právem. Upozorňuje na to francouzský právní expert Benoît Le Bret, který v podobném sporu zastupoval nejstarší francouzskou televizi TF1. V horní komoře parlamentu proto ve středu k jednomu stolu usedli senátoři, právníci i sami autoři mediální novely.

Navýšení koncesionářských poplatků může narazit. Za tím si stojí francouzský právní expert Le Bret. „Návrh přináší podstatné změny stávajícího režimu a zvyšuje úroveň státní podpory o více než 20 procent. Podle zákona je toto potřeba ohlásit ještě před schválením v parlamentu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS právník.

ČTĚTE TAKÉ: Brání ODS v čele s Bendou sexuální predátory, nebo právní stát? Sporná novela jde do finále

A právě to znepokojuje některé senátory, příští týden totiž mají o navýšení koncesí hlasovat. „Pokud by návrh byl vrácen do Sněmovny, tak si myslím, že by tam měl ležet do doby, než to projde procesem notifikace a bude tak jasné, že Česká republika nic neporušuje,“ řekla senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Na některé mezery kabinetu Petra Fialy (ODS) už minulý rok upozorňovala i Legislativní rada vlády (LRV). „Návrhem zákona není do právního řádu České republiky přímo zapracováno právo EU. Bude třeba prověřit, zda lze navrženou úpravu považovat za spadající pod tzv. existující podporu,“ znělo vyjádření LRV.

Ministerstvo kultury, které má velkou mediální novelu na starosti, vše prý prověřilo. „My jsme kontaktovali příslušné evropské úřady, zároveň jsme se dotazovali ÚHOS a stojíme si za tím, že žádná notifikace není potřeba,“ popsal náměstek ministra kultury Michal Šašek. Jenže o tom neexistuje záznam. „Z té schůzky není žádný zápis a žádný dokument, který by jasně deklaroval, že není nutná ta notifikace od EU,“ uvedla Mračková Vildumetzová. Což Šašek potvrdil s tím, že zápis sice není, ale svědci ano.

Veřejnoprávním médiím hrozí vrácení peněz

Podle experta na mediální právo Ondřeje Moravce také hrozí, že by veřejnoprávní média musela poplatky vrátit. „Pokud by Evropská komise shledala, že je veřejná podpora neslučitelná s vnitřním trhem Evropské unie, tak by finálním důsledkem byla povinnost domoci se toho, aby byla veřejná podpora, která byla poskytnuta, vrácena zpět,“ vysvětlil Moravec.

V evropské sedmadvacítce převažují státy, které systém povinných koncesí nemají. Celkem jich je 17 a patří mezi ně i vyspělé severské země – Finsko, Švédsko, Dánsko. Zemí, které koncese platí, je celkem 10. Německo uvažuje, že od povinné platby upustí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hotovo, poslanci schválili růst poplatků pro ČT a ČRo. Je to daň za internet, zuří opozice

Tagy: