Policisté na Liberecku zvažují, že začnou stíhat zámečníka ze severu Čech, který zneužívá strachu seniorů a montuje jim předražené zámky. Policisté evidují čtyři případy, na Českou obchodní inspekci se už ale obrátily další desítky lidí z celé republiky, kteří se cítí podvedení. Dva z nich popsali svou zkušenost i reportérům televize CNN Prima News.
„Zazvonil u nás a začal vykládat, že je v okolí hodně vloupání do bytů. Říkal i nějaká pravděpodobně smyšlená jména lidí, kteří byli vykradení. Kouknul na náš zámek a tvrdil, že kdyby nás vykradli, tak nám pojišťovna nic nedá, že prý to je nedostatečná ochrana,“ popisuje František Kain z Teplic. Zámečník Ladislav Sitta podle něj působil velmi sebejistě a přesvědčivě.
„Já to v tu chvíli bohužel neprokouknul a souhlasil jsem s výměnou zámku. Nejdřív říkal, že to bude stát 6 500 korun, ale když jsme starší lidé, dá nám tisícovku slevu. Teprve odpoledne mě napadlo si zámek pořádně prohlédnout a zjistil jsem, že nám namontoval úplně stejný, jako jsme už měli,“ říká hořce podvedený senior.
Marcela Vršovská z Jablonce nad Nisou se rovněž vylekala, když jí zámečník mezi dveřmi začal vykládat o okradených seniorech v blízkém okolí. I ona zaplatila za nový zámek pět a půl tisíce. „Neměla jsem u sebe hotovost, tak se mnou šel na poštu a počkal, až jsem vybrala peníze,“ popisuje. Ladislav Sitta na ni nepůsobil nijak podezřele, choval se prý velmi slušně.
V obou případech senioři zaplatili zhruba trojnásobek toho, co v běžné kamenné prodejně.
Podle Jiřího Frohlicha z České obchodní inspekce se stížnosti na Ladilava Sittu vrší už od roku 2018 a příběhy nespokojených zákazníků jsou prý navlas stejné. „Jsou to desítky případů. Panu Sittovi jsme za klamavé praktiky vyměřili pokutu čtyřicet tisíc korun, za to, že s námi nekomunikoval, pak dostal ještě dalších třicet tisíc korun,“ popisuje mluvčí inspekce.
Jasný podvod? Je to složitější
Nyní to ale vypadá, že zámečníkovi hrozí mnohem tvrdší postih. Policisté na Liberecku uvažují o tom, že jednotlivé případy, které samostatně spadají do roviny přestupku, sloučí do jednoho.
„Pokud by byly tyto skutky sloučeny a kvalifikovány jako trestný čin podvodu, hrozil by pachateli trest odnětí svobody až na osm let, a to z toho důvodu, že se jich dopustil v době, kdy v republice byl vyhlášen nouzový stav,“ řekla televizi CNN Prima News liberecká policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
Právník Michal Tandler, kterého redakce CNN Prima NEWS oslovila, doplňuje: „Policie musí prokázat, že zneužil nějakého omylu, neznalosti nebo tísně těch lidí ve svůj prospěch, aby se obohatil. Pokud je tam časová souvislost, stejný modus operandi, tedy postup a pokračuje to v jednotlivých útocích, pak se jedná o pokračování v trestné činnosti a bere se to za jeden skutek. Kvalifikovat to jako podvod skutečně připadá v úvahu.“
Způsobená škoda by se mohla pohybovat v řádu desítek tisíc korun.