Většina zemí nezvládá „udržet na uzdě“ chronické nemoci jako diabetes nebo nejrůznější druhy rakoviny, na něž umírá po celém světě sedm z deseti lidí. Jejich zanedbávání je navíc umocněno koronavirovou pandemií, která narušila zdravotní systémy, tvrdí studie publikovaná v britském medicínském časopise The Lancet. Informovala o tom agentura DPA.
Podle studie je pouze šest zemí, které mají nakročeno k tomu redukovat počty úmrtí zapříčiněných například srdečními a chronickými respiračními onemocněními do roku 2030 o třetinu. Tím studie odkazuje na závazek přijatý v roce 2015 jako součást „cílů udržitelného rozvoje“ OSN.
Narušení pravidelné péče a lékařských systémů
Vědci tvrdí, že pandemie nového koronaviru „narušila pravidelnou péči často vyžadovanou pacienty“ postiženými nepřenosnými nemocemi, kteří jsou v případě zasažení virem nejvíce zranitelní a náchylní k závažným nemocem.
Ačkoliv po celém světě bylo podle údajů shromážděných Johns Hopkins University diagnostikováno 26 milionů případů nákazy onemocněním COVID-19 a zaznamenáno přes 863 000 úmrtí s koronavirem, tak je stále sedm z deseti úmrtí na celém světě způsobeno nepřenosnými nemocemi.
Nepřenosné choroby zabijí předčasně 17 milionů lidí ročně
Nepřenosné choroby ročně podle časopisu Lancet předčasně zabijí zhruba sedmnáct milionů lidí a vědci důrazně varují, že okolnosti pandemie „vážně narušují“ léčbu a prevenci i jiných stavů. Birminghamská univerzita v dubnu uvedla, že kvůli protipandemickým opatřením bylo zrušeno 28,4 milionu operací.
V květnu společnost Stop TB Partnership uvedla, že kvůli zanedbáním souvisejícím s koronavirem muže do roku 2025 zemřít na tuberkulózu až o 1,4 milionu lidí více.