
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
ochránci přírody
Výpis příspěvků ke štítku „ochránci přírody“

Senior zcela zapadl na procházce do sněhu, ochránci ho považovali za raněné zvíře
Brian Spencer, senior žijící u jezera Tahoe v Kalifornii, málem během své pravidelné procházky přišel o život. Zapadl do hlubokého sněhu a nemohl se bez pomoci dostat ven. Naštěstí ho na místě našla jedna z ochránkyň přírody, která v oblasti působí. S pomocí své kolegyně promrzlého muže ze sněhu vyprostily a společnými silami mu zachránily život.

Vlčici, kterou nalezli před 14 dny, někdo zastřelil. Ředitel CHKO viní myslivce
Vlčici nalezenou před čtrnácti dny u silnice na Kokořínsku někdo zastřelil. Podle ochránců přírody to potvrdila pitva, v těle šelmy se našly zbytky střely. Po střelci v současnosti pátrá policie.

Zbytečný odpad zapleveluje přírodu, roušky lidé odhazují v lesích i parcích
Desítky fotografií použitých jednorázových roušek na lesních cestách, na větvích nebo v parcích či ulicích dostávají organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko v rámci jejich vlastní výzvy. Jejím cílem je upozornit na rozsah znečištění odpadem, který může být pro ostatní nebezpečný.

Zaplatili životem: Zavraždění ochránci pomáhají i po své smrti
V posledních dvou desetiletích jsme svědky zdvojnásobení počtu zavražděných ochránců přírody a zvířat. Mezi roky 2002 a 2017 bylo kvůli svému aktivismu v padesáti státech světa zavražděno více než patnáct set lidí. Míra vražd tak stoupla na čtyři za týden, což výzkumníci přisuzují stále větší poptávce po volné půdě, dřevě a minerálech, kvůli které zemědělci a těžaři expandují i do těch nejodlehlejších oblastí. Za ochranu přírody, zvířat i původních obyvatel se platí životem po celém světě – v Latinské Americe, ale i v Evropě. Připomeňme si některé z nich.

Rezervace, kde lidé nasazují život za záchranu motýlího druhu
Každý rok podnikají obrovská hejna milionů monarchů stěhovavých svůj migrační let z Kanady a USA do Mexika, kde tráví celou zimu. V posledních dvou desetiletích však populace monarchů začala prudce klesat. Při loňském sčítání zdejší úřady a zástupci Světového fondu na ochranu přírody se zděšením zjistili, že počty motýlů klesly za posledních dvacet let o celých padesát tři procent! Na celém kontinentu proto vznikají ochranná pásma, za jejichž udržení dokonce někteří lidé platí životem.

Zaplatili životem: Domorodci pod tlakem těžařů i vlády, za přírodu však bojují dál
Po čtyřiadvaceti letech byla letos v květnu uzavřena soudní pře mezi brazilskými dřevařskými společnostmi a původním kmenem Asháninka, který obývá deštné pralesy v Peru a Brazílii. Za nelegální těžbu dřeva v panenské Amazonii se teď dřevaři museli veřejně omluvit a zaplatit více než padesát milionů korun jako kompenzaci. Peníze budou využity na ochranu původního kmene a Amazonie. Mohlo by jít o bod zvratu pro mnohé další soudní pře environmentalistů a původních obyvatel s dřevaři, těžaři či zemědělci.

Boj o mokřad, kde žijí kriticky ohrožené druhy. Bude na jeho místě stát Svět záchranářů?
Místo, které kypí životem a nabízí útočiště i kriticky ohroženým druhům, vzniklo zřejmě náhodou. Lysá nad Labem, na jejímž území se mokřad nachází, teď chce pozemek prodat za symbolickou částku Středočeskému kraji za účelem vybudování komplexu Světa záchranářů. Proti tomu se ale postavila část zastupitelstva města a také ochránci přírody.

Zaplatili životem: Ochránce přírody vraždí v Latinské Americe těžaři i zemědělci
Těžba, rozšiřování zemědělských ploch i ochrana zvířat a zdrojů čisté vody. To jsou hlavní důvody, proč jsou Jižní a Střední Amerika nejnebezpečnějšími oblastmi pro environmentální aktivisty. Podle studie organizace Global Witness bylo v rozmezí let 2002 až 2017 po celém světě zavražděno více než patnáct set z nich. Jejich počet je větší než součet všech mrtvých vojáků z Velké Británie a Austrálie dohromady. Téměř dvě třetiny z nich však připadají právě na státy Latinské Ameriky.

Zaplatili životem: Afričtí strážci divoké přírody čelí smrti každý den
Boj proti pytlákům v Africe je zdánlivě nekonečným příběhem. I přes veškerou snahu ochránců počty ohrožených zvířat dále klesají a za jejich ochranu již mnoho rangerů zaplatilo vlastním životem. Teď se odborníci začínají obávat, že divoká africká zvířata budou další z obětí probíhající pandemie. V uzavřených rezervacích s malým počtem strážců si totiž pytláci stále více troufají. V celé Africe každoročně v boji s pytláky padne více než sto strážců.

Velikonoční nadílka pro ty, kteří pomáhají: Jak můžete podpořit záchranné stanice?
Co by bylo, kdyby nebyly záchranné stanice? Především by volně žijící živočichové přišli o pomocnou ruku, která kromě záchrany i léčí, pečuje a navrací zpět do přírody. Současná vládní nařízení dopadají právě i na záchranné stanice, které se tak potýkají s nedostatkem financí na provoz. Jak jim může pomoci každý z nás?

Můj Bůh je pitbull a kočky už NIKDY nezachraňuji!
Mé záchrany a pseudozáchrany zvířat jsou legendární. Možná si pamatujete, že jsem na konci roku vydala blog o předsevzetích a jedním z nich bylo, že už NIC nezachraňuji! Teď vám povím, proč tam tenhle bod nemohl chybět. A ano, takhle dlouho se táhne tento případ.

Mexičtí ochránci přírody v ohrožení: Dva mrtví v boji za bezpečí motýlů
Během jediného měsíce zmizel v Mexiku už druhý ochránce ohrožených motýlů monarchů stěhovavých. Oba byli nalezeni mrtví se známkami souboje a poraněním hlavy. Úřady jejich vraždu spojují s výhrůžkami těžařů, kteří brojili proti rezervaci zajišťující přežití motýlů.