CNN Prima News ochránci přírody

ochránci přírody

Výpis příspěvků ke štítku „ochránci přírody“

Exkluzivní výpověď skialpinisty: S trestem nesouhlasím. Ještě nevím, jestli sklopím uši

4. května 2022 00:49

Z násilí proti úřední osobě obvinili policisté skialpinistu, který měl napadnout strážce Národního parku Šumava. Muži z Železnorudska hrozilo až několik let za mřížemi. On sám tvrdil, že ochránci přírody jako první napadli jeho, a soud mu nakonec uložil pouze pokutu. V úterý redakci CNN Prima NEWS skialpinista poskytl exkluzivní rozhovor.

Strážci parků bojují kvůli zvířatům s freeridery. Jinde jsou shovívavější, nechápou lyžaři

22. února 2022 20:59

Nedávný ostrý konflikt správce šumavského národního parku s turistou, konkrétně freeriderem, rozvířil debatu o tom, jaké pravomoci vlastně strážci národních parků v Česku mají. Správci národních parků vidí svůj úkol jasně – chránit ohrožené druhy. Jejich oponenti ale namítají, že v zahraničí jsou strážci leckdy benevolentnější.

Pachuť olympijského snu: Od ničení habitatů po zabíjení psů

4. února 2022 12:30

Proti olympiádě v Číně nebrojí jen aktivisté za lidská práva, ale i ochránci přírody. Podle nich za sebou totiž sportovní veselí pokaždé zanechává nevratnou ekologickou stopu. Olympiáda v Číně, která dnes oficiálně začíná, přitom byla Mezinárodní olympijskou komisí vychvalována jako „dosud nejzelenější a nejčistší“.

Skla jako zabiják! Ročně kvůli nim umírá miliarda ptáků. Hrozba ale číhá i na krmítku

2. května 2021 10:00

Až miliarda ptáků ročně zemře na srážku se skleněnou plochou. Rychlost letu drobných pěvců je okolo 30 km/h, holubů až 70 km/h, a to zdaleka nejsou těmi nejrychlejšími. Doslova tryskáčem je sokol stěhovavý, který během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost dosahuje u tohoto dravce 389 km/h a je tak nejrychlejším tvorem planety.

Senior zcela zapadl na procházce do sněhu, ochránci ho považovali za raněné zvíře

6. února 2021 17:40

Brian Spencer, senior žijící u jezera Tahoe v Kalifornii, málem během své pravidelné procházky přišel o život. Zapadl do hlubokého sněhu a nemohl se bez pomoci dostat ven. Naštěstí ho na místě našla jedna z ochránkyň přírody, která v oblasti působí. S pomocí své kolegyně promrzlého muže ze sněhu vyprostily a společnými silami mu zachránily život.

Zaplatili životem: Zavraždění ochránci pomáhají i po své smrti

11. června 2020 10:30

V posledních dvou desetiletích jsme svědky zdvojnásobení počtu zavražděných ochránců přírody a zvířat. Mezi roky 2002 a 2017 bylo kvůli svému aktivismu v padesáti státech světa zavražděno více než patnáct set lidí. Míra vražd tak stoupla na čtyři za týden, což výzkumníci přisuzují stále větší poptávce po volné půdě, dřevě a minerálech, kvůli které zemědělci a těžaři expandují i do těch nejodlehlejších oblastí. Za ochranu přírody, zvířat i původních obyvatel se platí životem po celém světě – v Latinské Americe, ale i v Evropě. Připomeňme si některé z nich.

Rezervace, kde lidé nasazují život za záchranu motýlího druhu

9. června 2020 08:30

Každý rok podnikají obrovská hejna milionů monarchů stěhovavých svůj migrační let z Kanady a USA do Mexika, kde tráví celou zimu. V posledních dvou desetiletích však populace monarchů začala prudce klesat. Při loňském sčítání zdejší úřady a zástupci Světového fondu na ochranu přírody se zděšením zjistili, že počty motýlů klesly za posledních dvacet let o celých padesát tři procent! Na celém kontinentu proto vznikají ochranná pásma, za jejichž udržení dokonce někteří lidé platí životem.

Zaplatili životem: Domorodci pod tlakem těžařů i vlády, za přírodu však bojují dál

4. června 2020 15:20

Po čtyřiadvaceti letech byla letos v květnu uzavřena soudní pře mezi brazilskými dřevařskými společnostmi a původním kmenem Asháninka, který obývá deštné pralesy v Peru a Brazílii. Za nelegální těžbu dřeva v panenské Amazonii se teď dřevaři museli veřejně omluvit a zaplatit více než padesát milionů korun jako kompenzaci. Peníze budou využity na ochranu původního kmene a Amazonie. Mohlo by jít o bod zvratu pro mnohé další soudní pře environmentalistů a původních obyvatel s dřevaři, těžaři či zemědělci.

Boj o mokřad, kde žijí kriticky ohrožené druhy. Bude na jeho místě stát Svět záchranářů?

28. května 2020 22:30

Místo, které kypí životem a nabízí útočiště i kriticky ohroženým druhům, vzniklo zřejmě náhodou. Lysá nad Labem, na jejímž území se mokřad nachází, teď chce pozemek prodat za symbolickou částku Středočeskému kraji za účelem vybudování komplexu Světa záchranářů. Proti tomu se ale postavila část zastupitelstva města a také ochránci přírody.