
PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jan Blatný, Ivan Bartoš, Dagmar Uhlíková - 21.2. v 11:00
Nemocnice v Česku se dostávají na svá kapacitní dna a ministr zdravotnictví Jan Blatný řeší, kam jinam v případě potřeby pacienty umístit. Po nevyužité polní nemocnici v pražských Letňanech se měli ti s lehčím průběhem nemoci COVID-19 umisťovat do tělocvičen. Přitom Česko v čele se silně postiženým Karlovarským krajem disponuje širokou sítí lázní. Ty jsou teď navíc obsazeny minimálně.
Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) by měly tělocvičny přijít na řadu až při nejkritičtějších scénářích. „Je logické nejprve vyčerpat všechny lůžkové kapacity, ať už slouží v normální době k jakémukoli účelu,“ prohlásil.
„Zapomeňme na slovo tělocvičny. Bylo řečeno – možná nešťastně – jedním z kolegů a já jsem to po něm zopakoval. Mělo to nadnést situaci, že je to závažný problém, protože pokud si vyčerpáme kapacity nemocnic tak, že tam budou ležet jen pacienti na lůžkách JIP, potom zbytek pacientů budeme muset umístit jinam,“ řekl televizi CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Jednou z možností by byly právě lázeňské domy napříč republikou. Ty jsou v současné době obsazené zhruba z pouhé čtvrtiny. Na praktickém plánu intenzivně pracuje klinická skupina ministerstva zdravotnictví. „Jsem rád, že zástupci lázeňství s touto nabídkou přišli,“ sdělil ministr Blatný.
Není to poprvé, už loni v říjnu se rozjel pilotní projekt. Tehdy se podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy ale záhy ukázalo, že to není vhodné řešení. Chyběl specializovaný personál a technické zázemí jako polohovatelné postele nebo podpůrný kyslík.
Role lázní v současné krizi
„Pokud pacient potřebuje pomoci se sebeobsluhou ve větší míře, tak potřebuje polohovací lůžko. To v mnoha lázních nemáte. Pokud hrozí, že se stav takového člověka opakovaně zhoršuje a zlepšuje, a navíc potřebuje kyslík, tak ten kyslík v lázních také chybí. Mám pocit, že teď je nejužší místo, že chybí ventilátory. Nevím, jestli je stát schopen je někde rychle zajistit,“ uvedl zástupce lázní Eduard Bláha.
Ministr Blatný však v neděli kontroval: „Nikdo nechce, aby se v lázních ventilovalo. Problém nejsou ventilátory a lůžka. Problém je v tom, že není nikdo, kdo by se o ty pacienty staral.“
Mnohá lázeňská zařízení v současné krizi uvolňují personál do nemocnic, důležitou roli by tak mohly sehrát spíš při doléčení postcovidových stavů. „Ukazuje se bohužel, že postcovidový syndrom primárně nezasahuje jenom plíce a nezanechává paseku pouze na nich. Postihuje i ostatní systémy. Lázně by se tak daly využít k efektivnímu léčení i ostatních obtíží. To je něco, co právě navrhujeme ministerstvu zdravotnictví – řešíme, jak lázně více otevřít těmto pacientům,“ zmínil Bláha.
Vyhlášené minerální vody
Jedním z nejpostiženějších regionů v Česku je Karlovarský kraj, kde vláda kvůli špatné epidemické situaci omezila pohyb osob. Zároveň tam ale mají skvělý léčebný zdroj. Tamní minerální vody jsou k léčbě respiračních obtíží vyhlášené.
Podle hejtmana Karlovarského kraje se péče o pacienty bojující s covidem rozšiřuje především v nemocnicích. „Pokud bychom ale narazili na strop, tak první na řadě jsou lázně. To znamená, že to, co teď běží jako lázeňská péče, by muselo být pozastaveno a překlopeno do režimu covidové péče,“ prohlásil Petr Kulhánek. Ředitel lázní Jáchymov a Luhačovice Eduard Bláha ale zdůraznil, že kromě zkušeného personálu mimo jiné chybí plán na jeho proočkování.