Pasivní uživatelé sociálních sítí častěji trpí úzkostmi oproti těm, kteří pravidelně lajkují a komentují nebo veřejně sdílejí příspěvky ze svého života. „Voyeuři“ jsou také žárlivější a nemají dostatek sebeúcty. Vyplývá to z nového výzkumu vědců z Central China Normal University v čínském Wu-chanu. O jeho překvapivých závěrech informoval Daily Mail s odkazem na magazín BMC Psychology.
Výzkumný tým provedl šetření mezí více než pěti sty vysokoškoláky. Výsledky studie zveřejněné v BMC Psychology ukázaly, že „šmíráci“ mají v běžném životě mnohem větší strach z neznámých situací. Naopak aktivní uživatelé sociálních sítí mají podle vědců mnohem lepší sociální zázemí a kvalitnější vztahy s přáteli.
ČTĚTE TAKÉ: Zkrotíme smrt? Jsme blíže k tomu, abychom u lidí zastavili proces umírání, tvrdí vědci
„Aktivní užívání vytváří nové informace, zveřejňuje nebo aktualizuje příspěvky a přidává komentáře,“ uvedli autoři studie. Pasivní naopak komunikaci postrádá, zahrnuje pouhé prohlížení informací a příspěvků od ostatních.
Vědci tvrdí, že pasivní uživatelé mají sklony vytvářet si takzvaná dysfunkční přesvědčení. Příspěvky druhých totiž často bývají velmi přikrášlené a odtržené od reality. „To může vést k tomu, že ti pasivní nevědomky propadají srovnávání se s přáteli,“ vysvětlili. Zároveň zjistili, že tito uživatelé více žárlí a mají nižší sebeúctu.
Aktivní uživatelé pomocí zveřejňování příspěvků rozvíjejí své sebevědomí a pozitivní vnímání sebe sama. Zároveň také posilují vztahy s druhými, píše Daily Mail.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čerti s Mikulášem? Tradice, která může vést k traumatům. Hlavní roli přitom hrají rodiče