CNN Prima News úzkost

úzkost

Výpis příspěvků ke štítku „úzkost“

Úzkost a deprese sužují i mladé: Expertka varuje před „samoléčbou“. Jak stavy rozlišit?

Snížení energie a motivace, pocit prázdnoty a beznaděje, pokleslá nálada, myšlenky na sebevraždu. Deprese je závažným duševním onemocněním, které výrazně ovlivňuje každodenní činnosti člověka. Podle Světové zdravotnické organizace jí na celém světě trpí více než 280 milionů lidí. A stále častěji se začíná objevovat i u dětí a dospívajících. Roste také podíl těch, které trápí úzkostné poruchy. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozlišit, jak vypadá prevence a na co si v léčbě dát pozor? To přibližují odborníci.

Autisté nachází pochopení u psů. Zájem o speciální pomocníky roste, pouto je jedinečné

S poruchou autistického spektra (ASD či PAS) se v Česku každý rok narodí až dva tisíce dětí. Co přesně ji způsobuje, není dosud zcela jasné. Autisté žijí ve světě, pro který má společnost velmi málo pochopení. Jediným prostředníkem mezi jejich vlastním, uzavřeným světem a okolím je často speciálně vycvičený asistenční pes. Díky němu jsou lidé s PAS schopni žít normální život a být méně závislí na svém okolí. Světový den porozumění autismu si připomínáme 2. dubna.

Návrat studentů na FF: Bojím se záchvatů úzkosti, líčí dívka. Další si chtějí zkoušky odbýt

Atestace a skládání státních závěrečných zkoušek budou pro studenty dobrovolné, rozhodlo v reakci na tragickou střelbu vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Ve zkouškovém období, které započalo 15. ledna, proto někteří odkládají písemné testy i ústní zkoušky na později, a to zejména z psychických důvodů. Události z 21. prosince jimi natolik otřásly, že se po vstupu do budovy obávají i záchvatů úzkosti. Na druhé straně si jiní chtějí zkoušky odbýt co nejrychleji. I oni se však během přípravy potýkali s přívaly emocí.

Žárliví a bez sebeúcty. „Šmíráci“ sociálních sítí trpí úzkostmi častěji než aktivní uživatelé

Pasivní uživatelé sociálních sítí častěji trpí úzkostmi oproti těm, kteří pravidelně lajkují a komentují nebo veřejně sdílejí příspěvky ze svého života. „Voyeuři“ jsou také žárlivější a nemají dostatek sebeúcty. Vyplývá to z nového výzkumu vědců z Central China Normal University v čínském Wu-chanu. O jeho překvapivých závěrech informoval Daily Mail s odkazem na magazín BMC Psychology.

Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka

Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.

Přemýšlí vaše dítě o sebevraždě? Expert popsal, jaké kroky tragédii předcházejí

Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladistvých, a to hned po autonehodách. Čím si jedinec před tím, než si dobrovolně sáhne na život, prochází? A proč dnešní generace mladých tak často uvažuje o sebevraždě? Odpovědi na zásadní otázky hledal první díl podcastu GENERACE DEPRESE, který moderovala Terezie Tománková. Jedním z hostů byl i Jiří Horáček, přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí Národního ústavu duševního zdraví.

První slova zdrcené rodiny Perryho dojímají: Ztráta bratra a syna nám zlomila srdce

Zlomilo nám to srdce, uvedla rodina zesnulého herce Matthewa Perryho, který byl v sobotu nalezen bez známek života ve svém sídle. Podle hercových blízkých přinášel americko-kanadský umělec radost do života mnoha lidí, kteří pro něj byli významní. Oficiální příčina úmrtí seriálového Chandlera dosud nebyla oficiálně potvrzena, tělo bylo odvezeno z domu soudními znalci. Podle informací webu Daily Mail mělo být v Perryho domě objeveno množství antidepresiv a léků proti úzkosti na předpis.

Mladí trpí depresí a úzkostmi. Zoufale chybějí dětští psychiatři a psychologové, řekl odborník

Takřka 40 procent žáků devátých tříd vykazuje známky střední až těžké deprese, 30 procent střední až těžké úzkosti. Alarmující výsledky přinesl průzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). I přes nepříznivé závěry výzkumu ředitel ústavu Petr Winkler vnímá pozitivně, že jsou mladí daleko ochotnější přiznat si duševní problémy a řešit je, ve srovnání se staršími generacemi, které je často zahánějí alkoholem nebo násilím. Výsledky průzkumu okomentoval v pořadu K věci.

Alarmující data: Deváťáci v Česku trpí depresí a úzkostí, třetině by prospěla odborná pomoc

Úzkost, deprese a zhoršený wellbeing. To vše ve velké míře prožívají čeští deváťáci. Jak vyplynulo ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Českou školní inspekcí, třetině žáků devátých tříd by prospěla odborná pomoc. Psychické problémy navíc častěji provázejí dívky, a to až dvojnásobně. Ředitel NUDZ Petr Winkler v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vysvětlil, čemu v dnešní době mladí musejí čelit.

Nemohla jsem dýchat, i kůže mi byla malá. Herečka Bendová se svěřila s otřesným zážitkem

Alice Bendová má za sebou krušné chvíle. Poprvé se na vlastní kůži seznámila s nepříjemným psychickým problémem, který je mezi lidmi známý jako panická ataka. Zasáhla ji zcela nepřipravenou v noci. Redakci Showtimu se svěřila s celým průběhem. Herečka tráví hodně času na Tenerife, kde se věnuje nemovitostem. Kvůli svým školou povinným dětem se však do Čech často vrací a podle svých slov by zde chtěla být v budoucnu, co nejvíce to půjde.