V pražské Řevnické ulici se srazilo několik aut. Hasiči museli jednoho člověka vyprostit
úzkost
Výpis příspěvků ke štítku „úzkost“
„Nejdepresivnější“ den v roce: Fakta, mýty a tipy, jak zvládnout nejen lednový splín
Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. Letos připadá na 20. ledna. Přestože se jedná o smyšlený a vědecky nijak nepodložený marketingový koncept, poukazuje na to, co mnoho lidí první měsíc v roce zažívá: únavu, smutek a pokles energie, což vede k depresivním náladám. „Skutečná“ deprese ale není jen otázkou jednoho dne.
Zasáhne LA po ničivých požárech „epidemie“? Prožité hrůzy se mohou odrazit na duševním zdraví
Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.
Spotřeba antidepresiv roste. Už to není cejch, žijeme v nejistých časech, říká psychiatrička
Mezi Čechy poslední dobou zásadně vzrostlo užívání antidepresiv. Co dělají s tělem? Co všechno ovlivňují? Nesou s sebou nějaká rizika? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS na tyto a další otázky odpověděla psychiatrička Jaroslava Skopová z pražské Nemocnice Na Homolce a Polikliniky Health+.
Psychické obtíže v Česku? Experti hlásí enormní nárůst počtu pacientů, nejvíce je trápí úzkost
Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) upozorňuje na nízkou dostupnost psychoterapie v Česku, přestože poptávka po ní stále roste. Z aktuálního průzkumu asociace vyplynulo, že významný nárůst zájemců hlásí až 79 procent expertů. Nejvíce je psychoterapie poskytována v soukromém sektoru. Ve státním – tam pomoc hradí zdravotní pojišťovny – se klienti musí připravit na dlouhé čekací lhůty. V oblasti psychických obtíží Čechy nejvíce trápí úzkost, a to ve všech věkových kategoriích. Proč tomu tak je?
Generace Z se bojí telefonovat. Její zástupci vysvětlili, proč jim volání působí úzkost
Část zástupců generace Z se podle průzkumu bojí zvednout telefon, pokud jim zavolá neznámé číslo. „Nejhorší je ten moment překvapení. Nevíte, kdo volá a co se děje. V hlavě pak máte negativní scénáře – a z toho tu úzkost,“ vysvětlila tvůrkyně podcastu Generační konflikt a novinářka Veronika Capáková ve vysílání CNN Prima NEWS. Mladou generaci může prý také vyděsit, když písemná zpráva v mobilu končí pouze tečkou a chybí tam smajlík.
Pátrání po mladíkovi z Temelína skončilo tragicky. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno v rybníce
Devatenáctiletý mladík z Temelína na Českobudějovicku, po němž policie vyhlásila pátrání, byl v neděli nalezen mrtvý. Jeho tělo bylo v jednom z rybníků nedaleko města. Kvůli stanovení příčiny úmrtí byla nařízena pitva, sdělila mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.
Řadu dětí před spaním trápí úzkost, odhalil průzkum. Experti radí, jak jim s usínáním pomoci
Jeden rodič ze čtyř uvádí, že jeho dítě před spaním trpí úzkostmi nebo se bojí. Odhalil to národní průzkum dětské nemocnice C.S. Mott v USA. Mnohdy za tyto problémy může dětská představivost, obavy z příšer či tmy. Někdy je však na vině i narušení noční rutiny, například ve chvíli, kdy se do rodiny narodí nový potomek. Jak dítěti pomoci s usínáním a probouzením se v noci? To pro CNN přibližili experti.
Máte zlomené srdce? Pomoci by mohla stimulace slabým proudem, překvapili vědci
Rozchod může být náročný a emocionální bolest, která z něj plyne, může být tak silná, že má svůj vlastní klinický název – syndrom milostného traumatu, v angličtině známý pod zkratkou LTS. Ale těm, kteří se snaží vyléčit zlomené srdce, by mohla být k dispozici nová pomůcka. Výzkum ukázal, že nošení speciální soupravy na hlavu za 400 liber (v přepočtu přes 11 tisíc korun), která poskytuje transkraniální stimulaci slabým proudem po dobu několika minut denně, může zmírnit utrpení, negativitu a deprese, které mohou doprovázet nevydařený vztah.
Člověk se naučí být úzkostný a depresivní až během života. Experti prozradili léčbu
Když je tlak na výkon, lidí s depresí přibývá. Společnost je teď hodně výkonová, říká o příčinách nárůstu duševních onemocnění psychiatr a psychoterapeut Ján Praško. Jednou z možností léčby méně závažných stavů je digitální terapie. Jak funguje a nakolik je účinná? I na to se moderátorka Martina Kuzdasová ptala Praška a spoluzakladatelky digitální terapeutické platformy Mindwell Jeleny Holomany v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.
Úzkost a deprese sužují i mladé: Expertka varuje před „samoléčbou“. Jak stavy rozlišit?
Snížení energie a motivace, pocit prázdnoty a beznaděje, pokleslá nálada, myšlenky na sebevraždu. Deprese je závažným duševním onemocněním, které výrazně ovlivňuje každodenní činnosti člověka. Podle Světové zdravotnické organizace jí na celém světě trpí více než 280 milionů lidí. A stále častěji se začíná objevovat i u dětí a dospívajících. Roste také podíl těch, které trápí úzkostné poruchy. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozlišit, jak vypadá prevence a na co si v léčbě dát pozor? To přibližují odborníci.
Autisté nachází pochopení u psů. Zájem o speciální pomocníky roste, pouto je jedinečné
S poruchou autistického spektra (ASD či PAS) se v Česku každý rok narodí až dva tisíce dětí. Co přesně ji způsobuje, není dosud zcela jasné. Autisté žijí ve světě, pro který má společnost velmi málo pochopení. Jediným prostředníkem mezi jejich vlastním, uzavřeným světem a okolím je často speciálně vycvičený asistenční pes. Díky němu jsou lidé s PAS schopni žít normální život a být méně závislí na svém okolí. Světový den porozumění autismu si připomínáme 2. dubna.
Návrat studentů na FF: Bojím se záchvatů úzkosti, líčí dívka. Další si chtějí zkoušky odbýt
Atestace a skládání státních závěrečných zkoušek budou pro studenty dobrovolné, rozhodlo v reakci na tragickou střelbu vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Ve zkouškovém období, které započalo 15. ledna, proto někteří odkládají písemné testy i ústní zkoušky na později, a to zejména z psychických důvodů. Události z 21. prosince jimi natolik otřásly, že se po vstupu do budovy obávají i záchvatů úzkosti. Na druhé straně si jiní chtějí zkoušky odbýt co nejrychleji. I oni se však během přípravy potýkali s přívaly emocí.