Je na čase zavést povinné očkování? Podle nové analýzy agentury STEM jsou Češi názorově rozděleni přesně půl na půl. Procentuálně nejvíc podporovatelů povinného očkování má mezi svými voliči hnutí ANO, překvapivý může být spíše nesouhlasný postoj příznivců Pirátů a TOP 09.
Z průzkumu STEM vyplývá, že společnost je v otázce povinného očkování proti koronaviru značně rozpolcená. Za správnou cestu ho považuje 43 procent dotázaných a úplně stejné množství je proti. Uprostřed je pak 14 procent lidí, kteří si nejsou jisti. Ve srovnání se zářijovým průzkumu pro CNN Prima NEWS podpora očkování vzrostla – tehdy bylo pro 26 procent dotázaných, proti 55 procent.
Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují
První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.
Pro zavedení povinného očkování jsou podle STEM ve větší míře již vakcinovaní lidé, a to 57 procent z nich, 27 procent je naopak proti. Neutrální názor má 16 procent očkovaných. Naopak u lidí bez vakcinace je odpor k povinnosti zcela jednoznačný. Proti je hned 87 procent lidí bez očkování, pro naopak pouhá čtyři procenta. Zbylých devět procent se nepřiklání ani k jedné variantě.
Pro povinné očkování je ANO, odpor převažuje u Pirátů či TOP 09
Zajímavostí jsou pak výsledky průzkumu s ohledem na podporu politických stran jednotlivých respondentů. Nejvíce se pro povinné očkování vyslovují příznivci hnutí ANO končícího premiéra Andreje Babiše (63 %). Právě on a představitelé jeho kabinetu povinnost prosazují, byť zatím pouze u pracovníků jistých skupiny – například zdravotníků, pracovníků sociálních služeb či policie – a také osob nad 60 let.
„Příznivci ODS, KDU-ČSL a STAN jsou názorově rozděleni, ale mírně převažuje souhlasný postoj,“ uvádí dále agentura STEM. Jistým překvapením pak může být většinový postoj sympatizantů Pirátů a TOP 09. U nich totiž převažuje spíše odpor k povinnému očkování. TOP 09 má mít přitom ve vládě post ministra zdravotnictví, a to v osobě Vlastimila Války. Ten sice dříve hlásal, že je proti povinnému očkování, s ohledem na situaci však postoj přehodnotil. Nyní by si ho u jistých profesních skupin dovedl představit, pokud se pro něj samy vysloví.
Výrazně negativní postoj k povinnému očkování mají příznivci SPD. Zde je proti až 70 procent oslovených. I šéf strany Tomio Okamura a jeho poslanci se proti němu dlouhodobě vymezují, stejně tak i vůči protipandemickým opatřením.
Vakcínu dlouhodobě odmítá pětina lidí
Z průzkumu vyplývá, že zhruba pětina lidí odmítá očkování proti koronaviru dlouhodobě. Skálopevný postoj zaujímá 14 procent dotazovaných.
A jaký je zájem o třetí dávku vakcíny mezi těmi, kteří se již nechali očkovat? Největší podle STEM panuje u lidí nad 60 let. U mladších ročníků do 30 let by pak o ni stály zhruba dvě třetiny respondentů.
Pro posilující dávku se vyslovilo hned 66 procent lidí, kteří ji ještě nedostali. Dalších 9 procent lidí uvedlo, že tzv. booster již má. Nerozhodnutých osob je zhruba osm procent, a zbylých 17 procent je přesvědčeno, že třetí dávka není důležitá.