Zážitky s dětmi, nebo schůze Sněmovny? Část poslanců bojuje za konec „žvanírny“

Jednání Poslanecké sněmovny se v tomto volebním období stalo nepředvídatelným, lidem jsme pro smích. Program je narušován mimořádnými schůzemi, rušíme plány v regionech i sliby rodinám, zlobí se část poslanců a prosazuje změny jednacího řádu. Jako hlavní bod by chtěla prosadit zkrácení řečnické doby zákonodárců s přednostním právem na 30 minut. Změn je ale víc a mají hlavní cíl - vytvořit předvídatelné prostředí především pro poslance a poslankyně, kteří chtějí skloubit rodinu a práci.

„Rádi bychom prosadili zkrácení řečnické doby poslanců s přednostním právem, což se týká předsedů stran a předsedů klubů. Bude to dostatečná doba, během které se podaří každému předat myšlenku,“ řekla CNN Prima NEWS v rozhovoru místopředsedkyně TOP 09, poslankyně z Vysočiny a maminka tří dětí Martina Ochodnická.

Společně s kolegy napříč koaličními stranami se rozhodli, že budou na změnu jednacího řádu tlačit. Jde například o lidoveckou poslankyni Marii Jílkovou nebo STAN Lucii Potůčkovou.

Jílková: Za to, kolik nám platí, dostávají lidé málo

„Veřejnost poslancům vyčítá, že jsou odtrženi od reality normálních lidí. A jsou to právě stovky zbytečných a neefektivně strávených hodin, jejichž jediným cílem je zdržovat, které nás od reality vzdalují. Občané dostávají zoufale málo za to, kolik nám za práci platí, a to chceme změnit,“ doplnila pro CNN Prima NEWS Marie Jílková.

V iniciativě ale nejsou jen ženy, zapojil se třeba i poslanec STAN Viktor Vojtko. Důvody jsou nejen to, že opoziční politici podle nich jednací řád zneužívají, ale i nepředvídatelnost jednání Sněmovny. I proto se někteří poslanci, pro které jsou prioritou předvídatelnost, efektivita a možnost skloubit práci s rodinou, rozhodli, že ve volbách 2025 už znovu kandidovat nebudou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka ve Sněmovně: Nekřičte na mě, pustil se Jurečka do Babiše. Schytal to i Skopeček

Podle Ochodnické Sněmovnu dnes ovládají především poslanci starší padesáti let, kteří zaběhlé pořádky nechtějí měnit. O detailech návrhu, fungování Sněmovny i tom, jak se dá skloubit práce s péčí o děti, se místopředsedkyně Ochodnická rozpovídala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, který si budete moct přečíst ve čtvrtek dopoledne.

Poslanci už v minulosti bojovali za kratší noční jednání, což se částečně podařilo, předvídatelnost jednání nebo zahájení v dřívějších hodinách. Sněmovna pravidelně jedná od 9. hodin. Inspiraci hledají v zahraničí a v jiných zemí EU, kde už taková praxe funguje.

„Chceme se prezentovat prací a výsledky, důstojným jednáním a politickou kulturou, za kterou se nemusíme stydět, ne rekordy v počtu odseděných hodin v lavicích nebo strávených u řečnického pultu,“ deklarují poslanci, kteří usilují o změnu.

Benda: Za průběh může opozice

Jedním z poslanců, který má na chod Sněmovny velký vliv a je jejím členem už více než 30 let, je předseda poslanců ODS Marek Benda. Je to právě on, kdo varuje před překotnými změnami, byť s dobrým úmyslem.

„Jsem připraven k diskusi i s opozicí, jak změnit jednací řád od příštího volebního období. Je ovšem jasné, že za průběh tohoto volebního období nemůže jednací řád, ale chování opozice. Chci zkusit nalézt nějaké zlepšení, ale na rozdíl od kolegyň si nemyslím, že zákony dokáží vyřešit politickou kulturu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Benda.

Zkrácení řečnické doby zákonodárců s přednostním právem podle něj nemusí být řešením. „Určitě by to pomohlo, ale nejdéle trvá program (čtvrtinu všeho času) a tam, když se budou hlásit všichni, si úplně nepomůžeme. Nemá to snadná řešení, proto každý rád mudruje o výsledku, ale cestu nenavrhne,“ dodal Benda.

Havlíček: Protahujeme to, ale hrajeme za naše fanoušky

Pro případnou změnu jednacího řádu by bylo dobré, aby se našla shoda i s opozicí. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) nicméně pro CNN Prima NEWS uvedl, že za něj je jednací řád nastaven správně a změny by spíše nepodpořil.

„Myslím, že jednací řád je nastaven v zásadě správně a je to o tom, jak si předseda nebo předsedkyně Sněmovny dokáže udržet pořádek a do jaké míry se tam dodržují zvyky a pravidla,“ řekl CNN Prima NEWS Karel Havlíček s tím, že hodinové obstrukce, které představuje Andrej Babiš nebo Tomio Okamura, jsou v zájmu jejich voličů.

„Domnívám se, že změnou jednacího řádu neuděláme lepší prostředí. Je to o přístupu. Za námi jde většina veřejnosti a ta chce přesně to, co děláme. Jim se nelíbí, jakým způsobem si vláda prosazuje své priority. I proto to občas protahujeme, to je pravda, ale děláme to stejně jako se to činí v USA nebo Velké Británii a ve všech vyspělých demokraciích. Nebudeme stát tiše v koutě, budeme hrát za naše fanoušky,“ dodal Havlíček.

Pokud by se přesto nějaké změny chystaly, bylo by za něj lepší, aby to platilo od příštího volebního období a koalice, která to prosadila, si změny nešila na míru. Pokud se změny budou řešit, očekává debatu koalice s opozicí.

Připomeňme, že to byl právě Andrej Babiš, který Sněmovnu v minulých letech nazýval „žvanírnou“ a často to byl i důvod, proč do ní nechodil.

V současném volebním období se schůze Sněmovny často zvrhávají v monology předsedů ANO a SPD – Andreje Babiše a Tomia Okamury, kteří se dokonce chlubí tím, jak dlouho vydrží mluvit bez pauzy. Došlo i na řadu nočních jednání a přibylo i mimořádných schůzí. Částečně za to může fakt, že koalice zrušila jednání ve středu odpoledne, z velké části jde ale o snahu opozice jednání zablokovat a zabránit tak přijetí zákonů, s nimiž nesouhlasí.

Již nyní se poslanci blíží k překročení počtu hodin z minulého volebního období a to před sebou mají ještě téměř 10 měsíců. Za celé minulé volební období to bylo 1901 hodin.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Babiše rozčílil Fialův „zlatý měsíc dálnic“. Byl ministrem v proruské vládě, hřímal šéf ANO

Tagy:
STAN TOP 09 ODS Marek Benda lidovci Marian Vojtko Marie Jílková Lucie Potůčková Poslanecká sněmovna ČR jednací řád Martina Ochodnická