Pavel coby „automat na podpisy“? Na Hradě působí jako rozteklé želé, díví se expert

Prezident Petr Pavel

Experti o prezidentu Pavlovi

Petr Pavel se do dějin zapíše jako „automat na podpisy“. V reakci na prezidentovo rozhodnutí dát zelenou rozpočtu na příští rok to ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl politolog Lukáš Valeš. Pokud chce prezident zlepšit svůj obraz, měl by se podle něj naučit prosadit vlastní politickou sílu. „Češi jsou totiž zvyklí na Hradě na silnou osobnost,“ dodal Valeš.

Pavel podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun, ačkoli podle něj není část předpokládaných příjmů a výdajů realistická. Pavel podotkl, že po zvážení všech pro a proti považuje podpis rozpočtu za lepší řešení pro občany i pro Česko. „Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto Sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Digitalizace úspěšná z 80 procent, jak tvrdí Fiala? Jsme za půlkou, přiznává ministr Kulhánek

Pavlův krok podle Valeše nebyl příliš politicky strategický. „Pan prezident už poněkolikáté promeškal příležitost mít vlastní politiku,“ zhodnotil Valeš. Pavlovi podle něj chybí politické směřování. „Je to jistě milý člověk, dokáže zaujmout svým zjevem, ale politicky nevíme, co si myslí, za čím stojí,“ řekl politolog.

Pavel působí v čele státu už téměř dva roky, ale za tu dobu podle Valeše nevyužil žádnou příležitost ukázat politickou sílu. Pokud to v příštích třech letech volebního období nezmění, mohlo by ho to poškodit v očích veřejnosti. „Zapíše se do dějin jako automat na podpisy, jako poslušný prezident,“ okomentoval politolog.

Pavlovi předchůdci měli, jak řekl Valeš, výraznou politickou stopu. Lidé jsou podle něj zvyklí mít na Hradě silnou osobnost. „Všichni čeští nebo českoslovenští prezidenti od Tomáše Garrigua Masaryka byli velmi významné politické figury,“ řekl expert s tím, že od Pavla neočekává, že se jim bude chtít vyrovnat. Musí však podle něj mít nějaký „otisk“. „Působí na mě jako rozteklé želé, na které když se zatlačí, udělá, co chceme,“ glosoval.

Politolog Pavel Šaradín ale zdůraznil, že je i podle Ústavy správné, že prezident v politice nehraje prvořadou roli. „Miloš Zeman se snažil posouvat systém na poloprezidentský, jak se k tomu potom sám přihlásil,“ uvedl odborník.

Na druhou stranu však připustil, že má prezident i symbolickou roli, která občas vyžaduje aktivitu – například při negativních politických rozhodnutích zákonodárců. „Měl by na to upozornit, má na to celý aparát, jezdí po republice. Může se vyjadřovat, má prostor v médiích, nebo to také může čas od času dát na vědomí prostřednictvím nepodepsání či podepsání některého zákona,“ shrnul Šaradín.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Stavební úřady budou moci dále využívat systémy jako před digitalizací. Schválil to prezident

Tagy: