reklama

Zázračný koktejl. Jeden z mála účinných léků na covid ochrání proti těžkému průběhu

Lék na covid, který zachraňuje lidské životy. I tak by se daly popsat monoklonální protilátky, které jsou v boji proti koronaviru určené především pro rizikové skupiny. Před rokem pomohly překonat nákazu bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, v Česku zase moderátorce Halině Pawlowské i herci Jiřímu Lábusovi.

reklama

Na vysoké účinnosti monoklonálních protilátek panuje shoda v odborných kruzích po celém světě. Například americký imunolog Anthony Fauci poznamenal, že lék může snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid o 70 až 85 procent.

Podle Zdeňka Beneše, ředitele pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, odkud se u nás monoklonální protilátky distribuují do celé republiky, je ještě vyšší. „Monoklonální protilátky jsou velice účinné, u 95 až 97 procent lidí se neprojeví progrese nemoci,“ řekl.

Přínos léku vyzdvihoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před týdnem na tiskové konferenci. „Prosím všechny rizikové pacienty, aby sami vyžadovali aplikaci monoklonálních protilátek. Aby si o ně řekli svému lékaři. Jsou k dispozici. Míst, kde se aplikují, je celá řada. Spoustě lidí to může zachránit život,“ zdůraznil ministr. Protilátky se v současnosti aplikují ve 120 nemocnicích po celém Česku.

Zmíněný lék výrazně pomohl už před rokem Donaldu Trumpovi. Ten se covidem nakazil v říjnu minulého roku. „Bylo to neuvěřitelné. Hned jsem cítil, že je to dobré,“ popisoval americký exprezident své pocity poté, co monoklonální protilátky dostal.

Za poslední dny se lékem léčil mimo jiné Jiří Lábus či Halina Pawlowská. „Můžu jenom konstatovat, že nemám horečku a mám jakžtakž saturaci a jsem doma,“ řekla známá moderátorka.

Vše důležité o léku

  • Monoklonální protilátky jsou proteiny, které brání vstupu viru do lidských buněk. Předepisují se lidem, kteří jsou starší 65 let, a také těm, kteří trpí chronickým onemocněním jater či plic, cukrovkou, obezitou, plicním onemocněním nebo u nich probíhá onkologická léčba. Zároveň také musí mít pozitivní výsledek PCR testu na COVID-19.

  • Děti starší 12 let mohou lék dostat, pokud trpí chronickým či autoimunitním onemocněním. Protilátky jsou aplikovány také každému pacientovi, který v těžkém stavu ulehne s covidem v nemocnici. Léčbu hradí pojišťovna.
  • Nakažený zájemce musí zajít nejdříve k praktickému lékaři, který zkontroluje, zda splňuje všechna kritéria. Podle Beneše by to měli udělat nejpozději do sedmi dnů od pozitivního testu. Praktik následně nemocnému vypíše žádanku, se kterou si zajde do nemocnice. Lék se pak podává nitrožilně.
  • V nemocnici si ale pacient příliš dlouho nepobude, zhruba do dvou hodin je hotovo. Účinek léku by měl přijít do několika desítek minut. Zdravotníci poté ještě nějakou dobu pacienta monitorují, zda se neobjeví nějaký problém. Poté už může jít domů.
  • Protilátky jsou k dostání zhruba ve 120 nemocnicích v Česku. Hlavním distributorem je pražská Thomayerova nemocnice.

Vysoká cena a další komplikace

V Česku jsou tyto látky již od března, přesto se ale nedá říci, že by od té doby byly v nemocnicích běžně dostupné. Podle Ludvíka se resort zdravotnictví dříve obával, že protilátek není dostatek, a tak je distribuoval jen nejpotřebnějším pacientům.

Zmíněná léčba navíc stojí desítky tisíc korun. Prezident České lékařské komory Milan Kubek si proto myslí, že by si ji neočkovaní nakažení měli platit ze svého. „V momentě, kdy neočkovaní lidé onemocní, okamžitě se dožadují monoklonálních protilátek. Ale zatímco vakcína stojí 500 korun, protilátky 65 tisíc,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Někteří odborníci ale upozorňují, že v minulosti nebyla poptávka po monoklonálních protilátkách nějak vysoká. Mnoho nakažených pacientů totiž ani nevědělo, že takový lék existuje. Docházelo proto k případům, kdy rizikový pacient skončil v nemocnici jen proto, že svého lékaře předtím neinformoval o nákaze koronavirem a nemoc se snažil přečkat v karanténě bez pomoci.

Lékaři si také stěžovali na složitou administrativu. Kvůli vyplňování různých žádanek mohl praktik strávit s objednáním pacienta na monoklonální protilátky i půl hodiny. Ani v současnosti zájem o lék není vzhledem k přibývajícímu počtu nakažených nijak zvlášť vysoký.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama