Zázračný koktejl. Jeden z mála účinných léků na covid ochrání proti těžkému průběhu

Očkování

Infuze proti covidu

Lék na covid, který zachraňuje lidské životy. I tak by se daly popsat monoklonální protilátky, které jsou v boji proti koronaviru určené především pro rizikové skupiny. Před rokem pomohly překonat nákazu bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, v Česku zase moderátorce Halině Pawlowské i herci Jiřímu Lábusovi.

Na vysoké účinnosti monoklonálních protilátek panuje shoda v odborných kruzích po celém světě. Například americký imunolog Anthony Fauci poznamenal, že lék může snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid o 70 až 85 procent.

Podle Zdeňka Beneše, ředitele pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, odkud se u nás monoklonální protilátky distribuují do celé republiky, je ještě vyšší. „Monoklonální protilátky jsou velice účinné, u 95 až 97 procent lidí se neprojeví progrese nemoci,“ řekl.

Přínos léku vyzdvihoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před týdnem na tiskové konferenci. „Prosím všechny rizikové pacienty, aby sami vyžadovali aplikaci monoklonálních protilátek. Aby si o ně řekli svému lékaři. Jsou k dispozici. Míst, kde se aplikují, je celá řada. Spoustě lidí to může zachránit život,“ zdůraznil ministr. Protilátky se v současnosti aplikují ve 120 nemocnicích po celém Česku.

Zmíněný lék výrazně pomohl už před rokem Donaldu Trumpovi. Ten se covidem nakazil v říjnu minulého roku. „Bylo to neuvěřitelné. Hned jsem cítil, že je to dobré,“ popisoval americký exprezident své pocity poté, co monoklonální protilátky dostal.

Za poslední dny se lékem léčil mimo jiné Jiří Lábus či Halina Pawlowská. „Můžu jenom konstatovat, že nemám horečku a mám jakžtakž saturaci a jsem doma,“ řekla známá moderátorka.

Vše důležité o léku

  • Monoklonální protilátky jsou proteiny, které brání vstupu viru do lidských buněk. Předepisují se lidem, kteří jsou starší 65 let, a také těm, kteří trpí chronickým onemocněním jater či plic, cukrovkou, obezitou, plicním onemocněním nebo u nich probíhá onkologická léčba. Zároveň také musí mít pozitivní výsledek PCR testu na COVID-19.

  • Děti starší 12 let mohou lék dostat, pokud trpí chronickým či autoimunitním onemocněním. Protilátky jsou aplikovány také každému pacientovi, který v těžkém stavu ulehne s covidem v nemocnici. Léčbu hradí pojišťovna.
  • Nakažený zájemce musí zajít nejdříve k praktickému lékaři, který zkontroluje, zda splňuje všechna kritéria. Podle Beneše by to měli udělat nejpozději do sedmi dnů od pozitivního testu. Praktik následně nemocnému vypíše žádanku, se kterou si zajde do nemocnice. Lék se pak podává nitrožilně.
  • V nemocnici si ale pacient příliš dlouho nepobude, zhruba do dvou hodin je hotovo. Účinek léku by měl přijít do několika desítek minut. Zdravotníci poté ještě nějakou dobu pacienta monitorují, zda se neobjeví nějaký problém. Poté už může jít domů.
  • Protilátky jsou k dostání zhruba ve 120 nemocnicích v Česku. Hlavním distributorem je pražská Thomayerova nemocnice.

Vysoká cena a další komplikace

V Česku jsou tyto látky již od března, přesto se ale nedá říci, že by od té doby byly v nemocnicích běžně dostupné. Podle Ludvíka se resort zdravotnictví dříve obával, že protilátek není dostatek, a tak je distribuoval jen nejpotřebnějším pacientům.

Zmíněná léčba navíc stojí desítky tisíc korun. Prezident České lékařské komory Milan Kubek si proto myslí, že by si ji neočkovaní nakažení měli platit ze svého. „V momentě, kdy neočkovaní lidé onemocní, okamžitě se dožadují monoklonálních protilátek. Ale zatímco vakcína stojí 500 korun, protilátky 65 tisíc,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Někteří odborníci ale upozorňují, že v minulosti nebyla poptávka po monoklonálních protilátkách nějak vysoká. Mnoho nakažených pacientů totiž ani nevědělo, že takový lék existuje. Docházelo proto k případům, kdy rizikový pacient skončil v nemocnici jen proto, že svého lékaře předtím neinformoval o nákaze koronavirem a nemoc se snažil přečkat v karanténě bez pomoci.

Lékaři si také stěžovali na složitou administrativu. Kvůli vyplňování různých žádanek mohl praktik strávit s objednáním pacienta na monoklonální protilátky i půl hodiny. Ani v současnosti zájem o lék není vzhledem k přibývajícímu počtu nakažených nijak zvlášť vysoký.

Tagy: