reklama

Vzpoura slovenských „odmítačů“ roušek. Obsazují obchody, zasahovat musí policie

Slovenské obchodní řetězce volají o pomoc. Organizované skupiny takzvaných „odmítačů“ roušek či očkování, kteří nedodržují pandemická opatření, jim totiž dělají nemalé problémy. Supermarketům kvůli nim hrozí vysoká pokuta, ale kromě výzvy k nasazení roušky a přivolání policie s tím nic jiného nezmůžou. Strážníci už museli ve středu uzavřít obchod v Prievidzi, skupiny se ale domlouvají prostřednictvím sociálních sítí i v dalších městech.

reklama

Průběh incidentu je většinou podobný. „Antirouškaři“ se sejdou u vchodu, vběhnou dovnitř a dojdou k pokladně. Personál je neobslouží, následuje ostrá hádka, zablokovaný obchod a příjezd policie. Provozní ale přitom nemají jak proti odpůrcům opatření zakročit, z obchodu je vykázat nesmí. Mohou jen přivolat policii, ale ani ta prý často nezakročí dostatečně.

„Takové cílené provokace jsou velmi psychicky náročné i pro náš personál,“ řekl webu Noviny.sk mluvčí Lidlu Tomáš Bezák. Obchody nemohou ustoupit, za nedodržení pravidel jim hrozí pokuta. „Můžeme dostat 20 tisíc eur (přes půl milionu korun, pozn. red.). Zároveň nemáme kompetenci vynucovat si dodržování opatření, protože nemůžeme nikoho omezit na osobní svobodě,“ konstatoval Bezák.

Pokud se provozovatel dostane do situace, kterou nedokáže kontrolovat, úřady doporučují ihned kontaktovat policii. „Takovými případy se zabýváme. Pokud je to možné, ukládáme sankci v blokovém řízení do výše tisíc eur,“ uvedla mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. „Antirouškaři“ zpravidla pokutu nezaplatí a odvolávají se na právní autority, nejčastějším terčem je bývalý šéf Nejvyššího soudu SR Štefan Harabin, který nasazení roušky opakovaně odmítal.

Odvolávali se na Kotlebu, dostali pochvalu

U některých akcí už mají odmítači roušek i politické krytí. V Prievidzi obsadili minulý týden hned dvakrát supermarket Lidl a odkazovali se na radikálně pravicového politika Mariana Kotlebu. Ten je na Facebooku dokonce podpořil. „Šikana a buzerace lidí jen proto, že neskloní hlavu před nesmyslnými nařízeními,“ chválil protest v Prievidzi. Zároveň vyzval k dalším podobným „přepadovým“ akcím.

Jak uvádí web SME, asi deset policistů se s lidmi v Lidlu dohadovalo více než hodinu a půl. Strážníci nakonec ustoupili a některým lidem dovolili nakoupit i bez roušky. Zatímco prodavačky začaly zboží markovat, situace se znovu vyostřila. Důvod? Policie chtěla po lidech občanský průkaz, což vyvolalo další slovní potyčky. Skupina protestujících nakonec odešla bez zaplacení a zboží nechala v obchodě.

„Vznikla nám několikatisícová škoda. Zároveň se znehodnotily mléčné výrobky, které zákazníci vyndali z ledniček a nezaplatili,“ popsal mluvčí Bezák. Obchodní řetězce zvažují možnosti, jak dál postupovat. Jednou z variant je, že na odpůrcích roušek budou v případě ušlého zisku vymáhat odškodné.

Videa z obsazení obchodů jsou populární

Lidé se na akce domlouvají prostřednictvím sociálních sítí. V plánu mají návštěvu i v dalších slovenských městech. Na internetu jsou videa ze zablokování obchodů a zásahu policistů velice populární a viděly je stovky tisíc lidí.

Slovenské obchody čelily v minulosti dezinformacím, kdy obyvatelům chodily e-maily, které tvrdily, že lidé bez očkování nemohou do obchodů vůbec vstoupit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama