Obchody nechtějí, abychom nahlédli do jejich karet, proto jsme bouchli do stolu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ten žádá, aby nezávislé subjekty prověřily různé podněty související s vysokými cenami některých potravin.
„Nestavěl bych problém do roviny stát versus prodejci. Nám jde o to, aby tu bylo zdravé konkurenční prostředí a aby jednotlivé obchodní řetězce mezi sebou soutěžily o zákazníka, což znamená nabízení co nejlepší ceny. Naším cílem rozhodně není bojovat proti obchodním řetězcům,“ řekl Nekula ve vysílání CNN Prima NEWS.
Přesto podle něj data jasně ukazují, že zvýšení obchodních přirážek bylo u některých komodit extrémní a u některých subjektů neodpovídá skutečnému růstu nákladů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nekulovi se nelíbí ceny cukru a vajec. Na supermarkety poštval ministr kontrolory
I proto ministr zemědělství například kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a obrátil se i na Českou obchodní inspekci kvůli možnému klamání spotřebitele. Nejde však pouze o cukr, „podezřelých“ komodit s vysokými cenami v obchodech je víc.
„Obchody nechtějí, abychom nahlédli do jejich karet, je to taková černá skříňka. Proto jsme bouchli do stolu. Máme tady nezávislé subjekty, jako je Antimonopolní úřad nebo Česká obchodní inspekce. Ty by měly začít řešit podněty, které jsme zjistili sami nebo které jsme dostali od zákazníků, a všechny nesrovnalosti prověřit,“ dodal Nekula v pořadu Nový den.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza vládě doporučil, aby prověřila spíš konkurenceschopnost mezi dodavatelskými řetězci. V Česku jsou podle něj u mnoha potravin jeden či dva dodavatelé, kteří ovládají třetinu trhu, a diktují si tak ceny. Například u cukru SOCR poukázal na společnost Tereos TTD. Ta uvádí, že zpracovává 60 procent cukrové řepy, která se v ČR vypěstuje.