Smutná zpráva z pražské zoo: Zemřelo nejmladší slůně, Amalee podlehla zákeřné nemoci

O tragickou zprávu se v pátek 27. ledna na sociálních sítích podělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Nejmladší slůně Amalee, které by v květnu oslavilo tři roky, podlehlo onemocnění zvanému sloní herpes. Zákeřná nemoc má rychlý průběh, nedokáže jej zastavit ani okamžitá léčba. Chovatelé jsou zdrceni. V roce 2016 stejnému onemocnění podlehla i samička Sumitra v Ostravě.

„Naše nejmladší slůně, Amalee, narozená 9. května 2020, podlehlo onemocnění známému jako sloní herpes. To postihuje zejména slůňata a mívá velice rychlý průběh, který nedokáže zastavit ani okamžitá léčba. Tak tomu bohužel bylo i v případě Amalee,“ napsal na sociální sítě Bobek.

Smrt sloní slečny všechny zaměstnance a chovatele v Zoo Praha zasáhla, stejně jako návštěvníky. „Je to pro nás všechny, a nejvíce pro chovatele, zdrcující zpráva. Prosíme o porozumění v tom, že ji bezprostředně nebudeme komentovat a podrobné informace zveřejníme na stránkách Zoo Praha až příští týden,“ dodal ke smutné události ředitel.

Ti, kteří Bobka sledují, okamžitě vyjádřili upřímnou soustrast. „Je nám to líto, ještě na Silvestra jsme ji viděli...“ uvedla jedna uživatelka. Další lidé posílají podporu zejména chovatelům, kteří se o slony v Praze starají.

V Česku se bohužel nejedná o první případ. V roce 2016 zákeřné nemoci podlehla sloní samička Sumitra z ostravské zoologické zahrady, byly jí necelé dva roky. Jednalo se o první potvrzený případ uhynutí na sloní herpes u nás. Koncem roku 2013 se také spekulovalo o tom, že na herpes v pražské zoo uhynula pětiletá slonice Tonya. Testy ale později ukázaly akutní bakteriální infekci.

Tagy: