reklama

Ze skotské rybí farmy uprchly desítky tisíc lososů. Pro divoké ryby jsou hrozbou

Ve Skotsku za posledních dvacet let registrují více než 350 úniků z rybích farem.
Foto:

Téměř padesát tisíc lososů uniklo z rybí farmy v oblasti Argyll na západě Skotska. Bouře Ellen značně poničila ohrady, ve kterých jsou ryby drženy. Dalších třicet tisíc ryb následkem nehody zahynulo.

reklama

Na rybí farmě nacházející se nedaleko Campbeltownu byly během bouře na konci srpna poškozeny čtyři z deseti nádrží. Potápěči odhalili škody na lanech kotvících ohrady k mořskému dnu. Majitel farmy, společnost Mowi, uvedla, že z potrhaných sítí uniklo téměř padesát tisíc lososů a více než třicet tisíc kvůli poškození zahynulo. Z poškozených ohrad bylo vyloveno sto dvacet pět tisíc ryb. Na celé farmě je drženo více než pět set tisíc lososů.

Případ sleduje skotský Úřad pro ochranu životního prostředí a poškozená lana byla odeslána na analýzu do laboratoře v Aberdeenu. Ochránci životního prostředí však upozorňují, že únik ryb z farmy představuje velký problém pro volně žijící populace lososů. Podle záznamů organizace Sotland Aquaculture došlo ve Skotsku za posledních dvacet let k více než tři sta padesáti únikům na rybích farmách. Příčiny těchto událostí jsou různé – od děravých sítí a záplav po lidské chyby či počasí.

Ryby, kterým se podaří z farem uniknout, se mohou pářit s divokými lososy. Problémem však je, že lososi ze zajetí nedokáží na volném moři dlouhodobě přežít a mohou tuto svou neschopnost předat svým potomkům. Náhlá přítomnost velkého počtu uprchlých lososů navíc představuje pro divoké ryby velký tlak s ohledem na získávání potravy. Rybí farmy s sebou navíc přinášejí zvýšené riziko chorob a výskytu parazitů, kteří se tak mohou přenést i na volně žijící populace.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Týden dovolené nebo masité jídlo. Co je pro Slováky nejméně dostupný luxus?
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama