Téměř padesát tisíc lososů uniklo z rybí farmy v oblasti Argyll na západě Skotska. Bouře Ellen značně poničila ohrady, ve kterých jsou ryby drženy. Dalších třicet tisíc ryb následkem nehody zahynulo.
Na rybí farmě nacházející se nedaleko Campbeltownu byly během bouře na konci srpna poškozeny čtyři z deseti nádrží. Potápěči odhalili škody na lanech kotvících ohrady k mořskému dnu. Majitel farmy, společnost Mowi, uvedla, že z potrhaných sítí uniklo téměř padesát tisíc lososů a více než třicet tisíc kvůli poškození zahynulo. Z poškozených ohrad bylo vyloveno sto dvacet pět tisíc ryb. Na celé farmě je drženo více než pět set tisíc lososů.
Téměř padesát tisíc uprchlých a třicet tisíc mrtvých. Taková je bilance po poškození ohrad bouří Ellen. Zdroj: Canadian Encyclopedia
Téměř padesát tisíc uprchlých a třicet tisíc mrtvých. Taková je bilance po poškození ohrad bouří Ellen. Zdroj: Canadian Encyclopedia
Případ sleduje skotský Úřad pro ochranu životního prostředí a poškozená lana byla odeslána na analýzu do laboratoře v Aberdeenu. Ochránci životního prostředí však upozorňují, že únik ryb z farmy představuje velký problém pro volně žijící populace lososů. Podle záznamů organizace Sotland Aquaculture došlo ve Skotsku za posledních dvacet let k více než tři sta padesáti únikům na rybích farmách. Příčiny těchto událostí jsou různé – od děravých sítí a záplav po lidské chyby či počasí.
Pro volně žijící populace představují uprchlí lososi hrozbu. Zdroj: Sea Shepherd
Ryby, kterým se podaří z farem uniknout, se mohou pářit s divokými lososy. Problémem však je, že lososi ze zajetí nedokáží na volném moři dlouhodobě přežít a mohou tuto svou neschopnost předat svým potomkům. Náhlá přítomnost velkého počtu uprchlých lososů navíc představuje pro divoké ryby velký tlak s ohledem na získávání potravy. Rybí farmy s sebou navíc přinášejí zvýšené riziko chorob a výskytu parazitů, kteří se tak mohou přenést i na volně žijící populace.