Počet lososů, kteří na skotských rybích farmách předčasně zemřeli, se za posledních osmnáct let zečtyřnásobil. Uvádí to analýza zveřejněných oficiálních čísel. Za rok 2019 může jít až o dvacet milionů ryb.
Analýza dat Skotské agentury na ochranu životního prostředí ukazuje, že míra úmrtnosti na rybích farmách stoupá rychleji než počty lososů. V roce 2002 zemřelo v sádkách předčasně 3,1 procenta ryb, přitom v roce 2019 to bylo již 13,5 procenta. Mezi nejzásadnější příčiny úmrtí patří virové, bakteriální a plísňové infekce, ale i následky špatného použití chemických látek či čistících strojů.
Analýzu provedl Corin Smith, zakladatel webových stránek Inside Scottish Salmon Feedlots, která odhaluje nepravosti páchané na rybích farmách. Smith porovnal míru mortality s ročním výnosem farem v tunách ryb a zjistil, že během osmnáctiletého období se procento úmrtnosti zvedlo o čtyřnásobek. Na devatenácti farmách byla míra úmrtnosti dokonce vyšší než třicet procent. „Množství lososů, kteří umírají předčasně na skotských farmách, nyní dosahuje biblických proporcí,“ uvádí Smith. Mohlo by jít až o dvacet milionů mrtvých ryb. Většina z nich byla spálena na jihu země v Cheshiru. Ostatní byly spáleny v Shetlandu či pohřbeny v zemních jámách.
Kromě nesmírného utrpení ryb v sádkách se situace týká i divokých ryb, které jsou napadány parazity ze sádek. Zdroj: Fishy Leaks
„Navzdory vládnímu výzkumu a finanční podpoře se život lososů na farmách za posledních patnáct let drasticky zhoršil. Bují tam nemoci, které se vymkly kontrole,“ doplňuje svá zjištění Smith. Kromě toho organizace Salmon and Trout Conservation Scotland varuje, že parazité, kteří se šíří na farmách, likvidují divoké ryby. „Úmrtnost v takové míře, jaké by u suchozemských farem nebyla tolerována, je známkou neudržitelných metod i chabé úrovně chovu ryb,“ prohlásil ředitel organizace Andrew Graham-Stewart. O nedostatečnosti regulace rybích farem přitom již v roce 2018 rozhodla i zvláštní komise skotského parlamentu. Nic se však nezměnilo.