reklama

Skotsko hlásí rekordní počty mrtvých lososů na rybích farmách

Počty mrtvých lososů na farmách strmě stoupají.
Foto: Flickr.com

Počet lososů, kteří na skotských rybích farmách předčasně zemřeli, se za posledních osmnáct let zečtyřnásobil. Uvádí to analýza zveřejněných oficiálních čísel. Za rok 2019 může jít až o dvacet milionů ryb.

reklama

Analýza dat Skotské agentury na ochranu životního prostředí ukazuje, že míra úmrtnosti na rybích farmách stoupá rychleji než počty lososů. V roce 2002 zemřelo v sádkách předčasně 3,1 procenta ryb, přitom v roce 2019 to bylo již 13,5 procenta. Mezi nejzásadnější příčiny úmrtí patří virové, bakteriální a plísňové infekce, ale i následky špatného použití chemických látek či čistících strojů.

Analýzu provedl Corin Smith, zakladatel webových stránek Inside Scottish Salmon Feedlots, která odhaluje nepravosti páchané na rybích farmách. Smith porovnal míru mortality s ročním výnosem farem v tunách ryb a zjistil, že během osmnáctiletého období se procento úmrtnosti zvedlo o čtyřnásobek. Na devatenácti farmách byla míra úmrtnosti dokonce vyšší než třicet procent. „Množství lososů, kteří umírají předčasně na skotských farmách, nyní dosahuje biblických proporcí,“ uvádí Smith. Mohlo by jít až o dvacet milionů mrtvých ryb. Většina z nich byla spálena na jihu země v Cheshiru. Ostatní byly spáleny v Shetlandu či pohřbeny v zemních jámách.

„Navzdory vládnímu výzkumu a finanční podpoře se život lososů na farmách za posledních patnáct let drasticky zhoršil. Bují tam nemoci, které se vymkly kontrole,“ doplňuje svá zjištění Smith. Kromě toho organizace Salmon and Trout Conservation Scotland varuje, že parazité, kteří se šíří na farmách, likvidují divoké ryby. „Úmrtnost v takové míře, jaké by u suchozemských farem nebyla tolerována, je známkou neudržitelných metod i chabé úrovně chovu ryb,“ prohlásil ředitel organizace Andrew Graham-Stewart. O nedostatečnosti regulace rybích farem přitom již v roce 2018 rozhodla i zvláštní komise skotského parlamentu. Nic se však nezměnilo.

K tématu

Tagy: Skotsko rybolov týrání zvířat rybí farmy
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama