losos

Výpis příspěvků ke štítku „losos“

Nesmyslný nutriční semafor EU? Hranolky i chipsy jsou podle něj zdravější než losos

Evropský „nutriční semafor“ Nutri-Score má být zaveden ve všech členských zemích Evropské unie. Už nyní se ale na konto představeného schématu, které má pomoct se zdravějším výběrem jídla, ozývá kritika. Podle nutričního semaforu by například kola bez cukru byla zdravější než třeba olivový olej nebo uzený losos. Na vině je především způsob výpočtu výsledné známky.

Vrátí se lososi do českých řek? V Českém Švýcarsku jich vypouštějí 80 tisíc

V Národním parku České Švýcarsko se v těchto týdnech vypouštějí lososi do říček, které se vlévají do Labe. Ryby pak doplují nejspíš až do oceánu, odkud by se měly po čtyřech letech vrátit na Děčínsko a rozmnožit se. Lososi se v řekách národního parku vykulují, díky čemuž je podpořena jejich schopnost návratu „domů“. Některé zdejší toky by se tak mohly v budoucnu znovu hemžit touto v Česku dříve běžnou rybou.

Čech, který opravil starou polární loď: Na moři poznáte hned, kdo je jen kecálek

Petr Kos jezdil rok co rok rybařit na Aljašku. Lovil lososy z vln, které jednou připomínaly mrazivé zrcadlo, jindy kopaly jak splašený kůň. Na druhé straně světa se učil od starých mořských vlků. A že to byli také chlapi od Vltavy, okoukal u nich, že člověk se nemusí bát bouří, dřiny, ani klukovských snů. I díky nim si troufnul na další dobrodružství: V Norsku koupil tuleňářskou loď z roku 1907, opravil ji a chystá se podnikat výpravy jak po její historii, tak po osamělých polárních krajích.

Skotsko zakázalo odstřel tuleňů a zpřísnilo tresty za týrání zvířat

Skotští zákonodárci odhlasovali první červencový den balíček nových opatření vztahující se k ochraně domácích i divokých zvířat. Díky němu budou nyní moci padat vyšší tresty za zabíjení chráněných druhů a ničení ptačích hnízd. Kromě toho ale skotští farmáři přišli i o poslední výjimky pro střílení tuleňů či používání zvukových zařízení na jejich plašení.

Na pobřeží Britské Kolumbie budou uzavřeny lososí farmy

Šest rybích farem u ústí řek Ahta a Viner bude do jara letošního roku uzavřeno. Uvádí to tisková zpráva původních národů. Tři z nich podepsaly dohodu s federální a provinční vládou. Z jejich území v oblasti souostroví Broughton tak budou muset odejít farmářské společnosti. Svou činností totiž znečišťují zdejší vody a ohrožují volně žijící ryby, kterým zde hrozí vyhynutí.