Ze starých gramofonových desek se dá vytvářet další umění

Staré gramofonové desky, které už nikdy nebudou sloužit k poslouchání hudby, nemusí skončit v koši. Mohou posloužit třeba jako originální dekorace v bytě. Ivan Jurečka je přetváří na nevšední a originální umělecká díla.

Umělec Ivan Jurečka vždy toužil dávat druhý dech věcem, které lidé vyhazují. Kdysi dělal náušnice ze součástek starých budíků, pak ho ale kamarádi poprosili o speciální dárek. „Věděl jsem, že to má být něco na zdi, něco s hudbou, a má to být něco s pohybem. Desky na zdi, to už jsem viděl, ale pořád mi tam chyběl ten pohyb. A tak mě napadlo, že vyřežu nějaké tančící postavy, a to se docela povedlo a ta práce mě začala zajímat.

Podle něj jsou možnosti, jak staré desky využít, nekonečné. Dají se vymyslet všelijaké motivy, spájet různé desky k sobě nebo z nich dělat 3D objekty. „Pořád nacházím nové cesty, jak s tím dál pracovat,“ dodal Jurečka.

„Pracuju ještě s jinou technikou, a to je tvarování těch desek. Mám horkovzdušnou pistoli, nahřeju tu desku a tím se dají dělat 3D objekty,“ vysvětlil umělec a poukázal na podobiznu Masaryka. Pochlubil se také, že touto technikou vytvořil z desek samopal.

Desky dostává od lidí, kteří mu je sami nabízejí místo toho, aby je vyhazovali. Některé z nich ale zachová. „Ta deska, až s ní skončím, už nikdy hrát nebude, ale mám asi 200 desek, které jsem si časem nasbíral a nemám v plánu do nich říznout,“ přiznal.

Tagy: