Šedý zákal, jedno z nejčastějších očních onemocnění u lidí nad 60 let, může vést k úplné ztrátě zraku. Díky moderním chirurgickým zákrokům však pacienti mohou během pár minut znovu vidět. Oční centrum Praha je průkopníkem v této oblasti a nabízí rychlé a účinné řešení. Jak operace probíhá a co na ni říkají pacienti?
S přibývajícím věkem se mnoho lidí setkává s problémy, jako je zamlžené vidění, citlivost na oslnění nebo úplná ztráta zraku. Šedý zákal, který je způsoben zakalením oční čočky, postihuje každého druhého seniora nad 60 let. Naštěstí dnes existuje rychlé a efektivní řešení v podobě operace, která trvá jen několik minut. Oční centrum Praha patří k předním poskytovatelům těchto zákroků, které přinášejí pacientům skutečnou úlevu.
Pacient Martin začal před dvěma měsíci postupně ztrácet zrak. „Před dvěma měsíci jsem začal špatně vidět, až jsem přestal vidět úplně – úplná tma,“ popisuje svůj zážitek. Po konzultaci na Očním centru Praha se zjistilo, že má šedý zákal, a operace byla naplánována na nejbližší možný termín. „V devět hodin jsem vyrazil do operačního centra a odpoledne už jsem viděl na levé oko,“ říká s úlevou Martin po úspěšném zákroku v reportáži pořadu Co na to vaše zdraví.
Problém, který se dá vyřešit
Podle primáře Očního centra Praha, Radana Zugara, se šedý zákal objevuje stále častěji i u mladších lidí. „Nejčastější příčinou je stárnutí čočky, ale roli hrají i faktory jako genetika nebo onemocnění, například cukrovka,“ vysvětluje Zugar. Typickým příznakem je zamlžené, rozostřené vidění, které může vést až k úplné ztrátě zraku na postižené oko.
Oční centrum Praha (OCP)
První soukromá klinika v Evropě, která vyzkoušela unikátní chirurgickou technologii inspirovanou helmami pilotů stíhaček F-35, určenou pro oční operace. Tato průlomová metoda využívá XR 3D mikroskopu a speciálních 3D brýlí, což chirurgům umožňuje provádět zákroky s maximální přesností a vyšší bezpečností pro pacienty. Mikroskop, který reaguje na gesta a pohyby hlavy chirurga, přináší lékařům nebývalou volnost a přesnost při zákroku.
Operace šedého zákalu je dnes rutinním zákrokem. „Operací šedého zákalu mám za sebou už asi osm tisíc, ale ke každému pacientovi přistupuji s pokorou,“ říká Andrea Janeková, vedoucí lékařka centra kataraktové, refrakční a vitreoretinální chirurgie. Zákrok probíhá v lokální anestezii a samotný postup trvá zhruba deset minut. „Během operace vstupujeme do oka asi dvoumilimetrovým řezem,“ popisuje Janeková. Zakalená čočka je rozbita ultrazvukem a poté nahrazena novou, umělou čočkou.
Nové možnosti pro pacienty
Pacienti si mohou vybrat mezi klasickou monofokální čočkou, která řeší vidění na jednu vzdálenost, nebo víceohniskovou čočkou, která umožňuje vidění na různé vzdálenosti, což může ušetřit pacienty i od brýlí. „Prodloužené ohnisko a víceohniskové čočky umožňují pacientovi vidět i na jiné vzdálenosti, ale samozřejmě je to o ceně,“ doplňuje Zugar.
Operace šedého zákalu v Očním centru Praha je skvělým příkladem toho, jak moderní medicína dokáže vrátit zrak a zlepšit kvalitu života lidí trpících tímto onemocněním.
Unikátní technologie při operacích
Technologie od izraelské společnosti byla v Evropě poprvé nasazena ve státní Fakultní nemocnici Ostrava a nyní je k dispozici prvnímu privátnímu zařízení v Evropě, Očnímu centru Praha. Chirurgové OCP mají možnost pracovat s tímto systémem budoucnosti při operacích šedého zákalu, refrakčních operacích s implantací nitroočních čoček a také při operacích sítnice a sklivce nebo glaukomových operacích.
První zákrok s využitím této technologie provedla 10. října Andrea Janeková, vedoucí lékařka centra kataraktové, refrakční a vitreoretinální chirurgie. „Pro mě to byl zcela nový zážitek v operativě. XR 3D mikroskop přináší chirurgovi novou, více prostorovou dimenzi. Velkou výhodou pro chirurga je, že se nemusí neustále sklánět k mikroskopu a držet hlavu a krk ve stabilní pozici. Má větší volnost pohybu, což přispívá k lepší ergonomii při operacích,“ říká Janeková o svém prvním operačním dni ve virtuální realitě.
„Další velkou výhodou je využití mikroskopu pro všechny typy očních operací – od operací šedého zákalu přes operace glaukomu až po zákroky na sítnici a sklivci. Toto revoluční zařízení výrazně posouvá kvalitu a preciznost oční chirurgie a přispívá k nejmodernějším možnostem výuky mikrochirurgie oka.“
Za pomoci virtuální reality operují i další chirurgové Očního centra Praha, primář MUDr. Radan Zugar a doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc., FEBO.
Inspirace z letectví
„Vývoj naší technologie byl inspirován helmami stíhacích pilotů F-35, které zobrazují všechny klíčové informace přímo před pilotem,“ vysvětluje Marc Cirlin, zástupce společnosti Beyeonics Surgical, a dodává: „Tento koncept jsme přenesli do lékařského prostředí, kde se mikroskopy, zejména v oftalmologii, hojně používají. Bylo přirozené začít pracovat právě s mikroskopem, protože umožňuje chirurgům mít všechny důležité údaje přímo před očima během zákroku.“
Díky mikroskopu a individuálně nastavitelným gestům mohou lékaři operovat s ohromující přesností a současně sledovat každý detail v rozlišení, jaké dosud nebylo možné. Zobrazení v reálném čase je živé, realistické a zcela pohlcující – často bývá označováno jako „7D zážitek“.
Bezpečnost a vzdělávání v nové dimenzi
Díky multidimenzionální technologii budou chirurgické zákroky ještě přesnější a bezpečnější. Umožňuje totiž chirurgům zobrazit i ty nejjemnější detaily s větší hloubkou ostrosti a přesností, čímž usnadňuje jejich práci a snižuje rizika. Mikroskop je ovládán jednoduchým pohybem hlavy a umožňuje tak chirurgovi plynule přibližovat nebo měnit úhly pohledu do oka. Navíc je možné i během operace v brýlích zobrazit výsledky předoperačních vyšetření, což umožňuje přesnější plánování a provedení zákroků.
Dalším významným přínosem této technologie je revoluční změna v oblasti vzdělávání začínajících chirurgů. „Jako oční chirurg vnímám obrovský přínos využití tohoto XR 3D mikroskopu nejen pro vlastní operace, ale i pro edukaci začínajících a méně zkušených chirurgů. Díky této technologii může kdokoli nasadit headset a sledovat operaci s naprosto přesným zobrazením každého detailu oka tak, jak ho vidí operující chirurg. To je obzvláště cenné u komplikovaných nálezů, kdy můžeme sdílet detailní postup s mladšími kolegy,“ říká k využití nové technologie pro vzdělávání doktorka Andrea Janeková.