Balšínek o volbách: Rakušan může porazit Pekarovou. Piráti se do Sněmovny nedostanou
šedý zákal
Výpis příspěvků ke štítku „šedý zákal“
Šedý zákal? Nečekejte, až vám zhorší zrak, moderní operace trvá jen 15 minut, ukazuje příběh Ivany
Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Vyskytuje se zpravidla po 60. roce věku. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, což způsobuje zamlžené a rozostřené vidění. Kapky ani brýle bohužel nepomohou – jedinou účinnou léčbou je bezpečná a moderní operace. Hostem pořadu „Ptejte se doktora“ byl lékařský ředitel sítě očních klinik LEXUM prim. MUDr. Pavel Němec, který vysvětlil příčiny, průběh a léčbu šedého zákalu. O svou zkušenost s operací se podělila i jeho pacientka paní Ivana, které se po zákroku opět rozsvítil svět v jasných barvách.
Ze tmy zpět ke světlu: Při operaci šedého zákalu je potřeba rozbít zakalenou čočku
Šedý zákal, jedno z nejčastějších očních onemocnění u lidí nad 60 let, může vést k úplné ztrátě zraku. Díky moderním chirurgickým zákrokům však pacienti mohou během pár minut znovu vidět. Oční centrum Praha je průkopníkem v této oblasti a nabízí rychlé a účinné řešení. Jak operace probíhá a co na ni říkají pacienti?
Šedý zákal lze vyřešit snadno a rychle. Důležité je neodkládat operaci
Od roku 2012 se počet lidí nad 65 let v Česku zvýšil více než o 400 tisíc. A s tím přibylo i zrakových vad postihujících starší lidi, včetně obávaného šedého zákalu. Lékaři proto apelují, aby senioři neodkládali kontroly u očaře. Šedý zákal potrápil i pana Jaroslava Svobodu (77 let), kterému pomohla až operace.
Žena byla 15 let slepá, pak přišel zlom. Lékaři jí totiž oznámili špatnou diagnózu
Neměla ponětí, jak vypadá její dospělá dcera a většinou vnoučata vůbec neviděla. Jenže po 15 letech slepoty přišel pro Američanku Connie Parkeovou šokující zlom. Při vyšetření sítnice zjistila, že jí lékaři původně oznámili zřejmě špatnou a zejména závažnější diagnózu. Nyní po operaci opět vidí a s manželem se chystá na speciální dovolenou.
Světový den zraku: Oči máme jenom jedny, pečujme o ně!
Na druhý říjnový čtvrtek pravidelně připadá Světový den zraku. Ten má za cíl upozornit na rizika očních vad a vyzývá k tomu, abychom se o zdraví svých očí pečlivě starali. Vždyť zrakem získáváme až 80 procent okolních vjemů. Díky dostupné a kvalitní lékařské péči mají Češi tu výhodu, že řadě problémů mohou preventivně předcházet a většinu potíží lze úspěšně řešit. Přesto mnozí z nás návštěvy očního lékaře zanedbávají.
Vidím, že nevidím! Jak poznáte, že trpíte oční vadou?
Ačkoliv 60 procent světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable, jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.