reklama

Ze zoo do divočiny. Sloní stádo z Británie se vydává domů

Třináctičlenné stádo slonů afrických ze zoo v britském Kentu čeká dlouhá cesta do Keni, kde budou vypuštěni do volné přírody. Odborníci doufají, že zde pomůžou navýšit počty tohoto ohroženého druhu. Přitom až na jediného slona se všichni členové této výjimečné skupiny narodili v zajetí.

reklama

V rámci jedinečné akce sloní stádo urazí sedm tisíc kilometrů, aby prožilo zbytek života ve své domovině. Dvanáct z nich, včetně tří slůňat, se ale narodilo v soukromé zoo nedaleko Canterbury. Nyní se díky spolupráci The Aspinall Foundation, která provozuje zoo v Kentu, keňské správě parků a Sheldrick Wildlife Trust dostanou do Keni.

Přesné informace o převozu jsou zatím předmětem diskuzí, ale již teď je zřejmé, že sloni budou převáženi při vědomí v nákladním letadle za pomoci odborníků na přepravu slonů z jižní Afriky. Na přepravní bedny si sloni začnou zvykat již nyní, aby se u nich snížila míra stresu při přepravě. Každá z nich byla vyrobena na míru jednotlivým členům stáda. Jakmile se dostanou do Keni, stráví minimálně šest měsíců pod dohledem odborníků a veterinářů, zatímco se budou aklimatizovat na jiné klimatické podmínky.

#BackToTheWild - 13 elephants move from Kent to Kenya

We at The Aspinall Foundation are quite literally taking on our largest ever conservation challenge: flying 13 elephants - weighing 25 tonnes - more than 7,000 km across the globe to return individuals from this iconic species to their ancestral homelands. This is the first time that a herd of elephants has ever been rewilded anywhere in the world. No elephant rewilding project of this scale has ever been attempted before. We will work with Sheldrick Wildlife Trust and the Kenya Wildlife Service to rewild an entire breeding herd of 13 African elephants, including 3 calves. The elephants are currently located in a 8-acre enclosure at Howletts, the Aspinall Wild Animal Park in Kent. The Howletts' elephant herd is one of the most successful breeding herds of elephants in Europe. They comprise two inter related families but our intention is to rewild them as one larger herd. Although they are receiving the best care possible, The Aspinall Foundation believes that these animals belong in the wild, and that no elephants belong in captivity. Two different sites, both in the south of Kenya, are currently under consideration, both of which provide the perfect natural conditions for the elephants. Will you help the herd? Find out more about the project and get involved here - https://justgiving.com/campaign/backtothewild

Posted by The Aspinall Foundation on Tuesday, July 6, 2021

„Jde o neskutečně vzrušující projekt, který je prvním svého druhu. Samozřejmě, že záchovný projekt takového měřítka s sebou přináší veliká rizika, považujeme je však za hodná toho, aby se tito velkolepí sloni mohli vrátit do přírody, kam patří,“ prohlásil Damian Aspinall, předseda neziskové organizace Aspinall Foundation, díky které se do volné přírody ze zajetí dostaly již gorily, nosorožci i zástupci dalších druhů. „Pokud bude projekt úspěšný, rád bych viděl ve volné přírodě i další slony držené v zajetí po celém světě,“ dodal.

Přesné místo vypuštění slonů zatím není známo. „Slonům pomáháme od sedmdesátých let. Umožnili jsme život v přírodě více než 260 zachráněným sirotkům a naše dlouhodobé projekty zajišťují, že oni, jejich divoce narozená mláďata i jejich divocí příbuzní jsou po celý život v bezpečí. Těší nás, že můžeme stejnou příležitost nabídnout i těmto třinácti slonům, až se dotknou africké půdy a dostanou se do domova, kam patří a kde budou schopni žít divoce a svobodně, jak to příroda zamýšlela,“ uvedla Angela Sheldrick, ředitelka organizace Sheldrick Wildlife Trust.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád
Adam Vojtěch

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

ON-LINE: Klaus navštívil Zemana. Přijde mi osamocený, nemoc ho oslabila, říká
Miloš Zeman

ON-LINE: Klaus navštívil Zemana. Přijde mi osamocený, nemoc ho oslabila, říká

 • Aktualizováno
 • Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už téměř dva týdny. Jeho kancelář svolala na čtvrteční 15. hodinu tiskový brífink. Na tom představila video, na kterém je hlava státu v nemocnici. Při předchozích vyjádřeních kancléř Vratislav Mynář ani Zemanova manželka Ivana zdravotní stav prezidenta nekomentovali. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tvrdí, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci.

  Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

  Aktualizováno

  Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

  Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

  Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

  Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

  Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

  Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

  Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  HIV pozitivní muž z Karlovarska měl znásilňovat 13letou dceru partnerky. Hrozí mu 8 let

  Muži z Karlovarska hrozí osmiletý trest za údajné znásilnění 13leté dcery jeho tehdejší přítelkyně a nechráněný sex s dalšími dvěma dospělými ženami. K tomu mělo dojít v době, kdy 55letý Antonín M. věděl, že je HIV pozitivní a trpí žloutenkou typu C. Zmíněný nepodmíněný trest navrhl státní zástupce, případ by měl ještě do konce roku začít projednávat Krajský soud v Plzni.

  Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

  Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

  reklama