reklama

Ze zoo do divočiny. Sloní stádo z Británie se vydává domů

Třináctičlenné stádo slonů afrických ze zoo v britském Kentu čeká dlouhá cesta do Keni, kde budou vypuštěni do volné přírody. Odborníci doufají, že zde pomůžou navýšit počty tohoto ohroženého druhu. Přitom až na jediného slona se všichni členové této výjimečné skupiny narodili v zajetí.

reklama

V rámci jedinečné akce sloní stádo urazí sedm tisíc kilometrů, aby prožilo zbytek života ve své domovině. Dvanáct z nich, včetně tří slůňat, se ale narodilo v soukromé zoo nedaleko Canterbury. Nyní se díky spolupráci The Aspinall Foundation, která provozuje zoo v Kentu, keňské správě parků a Sheldrick Wildlife Trust dostanou do Keni.

Přesné informace o převozu jsou zatím předmětem diskuzí, ale již teď je zřejmé, že sloni budou převáženi při vědomí v nákladním letadle za pomoci odborníků na přepravu slonů z jižní Afriky. Na přepravní bedny si sloni začnou zvykat již nyní, aby se u nich snížila míra stresu při přepravě. Každá z nich byla vyrobena na míru jednotlivým členům stáda. Jakmile se dostanou do Keni, stráví minimálně šest měsíců pod dohledem odborníků a veterinářů, zatímco se budou aklimatizovat na jiné klimatické podmínky.

#BackToTheWild - 13 elephants move from Kent to Kenya

We at The Aspinall Foundation are quite literally taking on our largest ever conservation challenge: flying 13 elephants - weighing 25 tonnes - more than 7,000 km across the globe to return individuals from this iconic species to their ancestral homelands. This is the first time that a herd of elephants has ever been rewilded anywhere in the world. No elephant rewilding project of this scale has ever been attempted before. We will work with Sheldrick Wildlife Trust and the Kenya Wildlife Service to rewild an entire breeding herd of 13 African elephants, including 3 calves. The elephants are currently located in a 8-acre enclosure at Howletts, the Aspinall Wild Animal Park in Kent. The Howletts' elephant herd is one of the most successful breeding herds of elephants in Europe. They comprise two inter related families but our intention is to rewild them as one larger herd. Although they are receiving the best care possible, The Aspinall Foundation believes that these animals belong in the wild, and that no elephants belong in captivity. Two different sites, both in the south of Kenya, are currently under consideration, both of which provide the perfect natural conditions for the elephants. Will you help the herd? Find out more about the project and get involved here - https://justgiving.com/campaign/backtothewild

Posted by The Aspinall Foundation on Tuesday, July 6, 2021

„Jde o neskutečně vzrušující projekt, který je prvním svého druhu. Samozřejmě, že záchovný projekt takového měřítka s sebou přináší veliká rizika, považujeme je však za hodná toho, aby se tito velkolepí sloni mohli vrátit do přírody, kam patří,“ prohlásil Damian Aspinall, předseda neziskové organizace Aspinall Foundation, díky které se do volné přírody ze zajetí dostaly již gorily, nosorožci i zástupci dalších druhů. „Pokud bude projekt úspěšný, rád bych viděl ve volné přírodě i další slony držené v zajetí po celém světě,“ dodal.

Přesné místo vypuštění slonů zatím není známo. „Slonům pomáháme od sedmdesátých let. Umožnili jsme život v přírodě více než 260 zachráněným sirotkům a naše dlouhodobé projekty zajišťují, že oni, jejich divoce narozená mláďata i jejich divocí příbuzní jsou po celý život v bezpečí. Těší nás, že můžeme stejnou příležitost nabídnout i těmto třinácti slonům, až se dotknou africké půdy a dostanou se do domova, kam patří a kde budou schopni žít divoce a svobodně, jak to příroda zamýšlela,“ uvedla Angela Sheldrick, ředitelka organizace Sheldrick Wildlife Trust.

Tagy:
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení
Auto

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

Slováci demonstrovali proti GreenPassům. Stop koronafašismu, vydejte nám parlament, křičeli

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Nakažená sportovkyně má těžší průběh, řekl Vojtěch. Její zástupci tvrzení popírají

Jedna z nakažených sportovkyň v Tokiu má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) těžší průběh nemoci a skončila v nemocnici. Řekl to ve čtvrtek večer pro televizi Nova. Tuto informaci ale vzápětí popřela agentura Sport Invest Marketing, která zastupuje nakaženou beachvolejbalistku Markétu Nausch Slukovou. Vojtěch následně pro CNN Prima NEWS uvedl, že pouze tlumočil informaci z médií.

reklama