Zelenskyj: Nejsme jako Rusové. Naši vojáci nekradou na cizím území domácí spotřebiče

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již 50 dnů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním večerním projevu zhodnotil, jak se jeho země agresi brání. Mimo jiné se ostře pustil do ruských okupantů, kteří podle očitých svědků na ukrajinském území rabují tamní domy včetně domácích spotřebičů a masakrují civilisty.

„Ukrajinci se za dobu invaze stali hrdiny pro celý svobodný svět. Rusko ukázalo, že jeho hlavním cílem je Donbas. Právě Luhanskou a Doněckou oblast Rusové ničí, jako by chtěli, aby tam zůstaly jen kameny. Devastují a pálí celá města,“ řekl Zelenskyj ve svém projevu.

Prezident dále zavzpomínal na 24. února, tedy den, kdy Rusko válku s Ukrajinou rozpoutalo. „Nikdo si nebyl jistý, že přežije. Mnozí mi doporučovali zemi opustit či se vzdát ruské tyranii,“ prohlásil. Podle něj ale celý svět Ukrajinu podcenil.

„Ostatní nevěděli, jak jsou Ukrajinci stateční a jak moc si váží svobody. Nejsme jako Rusové. Jejich vojáci často vidí toalety poprvé v životě právě na okupovaných územích. Pak kradou i běžné domácí spotřebiče,“ zmínil Zelenskyj.

Připomněl tak nedávná svědectví obyvatel především z Kyjevské oblasti. Kromě toho, že ruští vojáci v okolí hlavního města zmasakrovali stovky civilistů, také rabovali tamní domácnosti. Na východ si pak prý často odnášeli nejrůznější domácí spotřebiče, jako například pračky, a to na úkor vlastních mrtvých vojáků, které naopak v oblasti měli nechávat.

Schyluje se k rozhodující bitvě?

Přesun ruských sil na východ Ukrajiny odstartoval ve velkém už na začátku dubna. Na Donbasu nadále stoupá napětí. Podle expertů se schyluje k rozhodující bitvě mezi oběma armádami. Zatím se dá jen těžko odhadnout, jak moc a zda vůbec se ukrajinským jednotkám povede ruské vojáky z Doněcké a Luhanské oblasti vytlačit.

Ukrajinci čekají ofenzivu od města Izjum, které se nachází v jihovýchodní části Charkovské oblasti, směrem na Donbas. Podle analytiků by měl velký ruský útok přijít v řádu několika dnů.

Tagy: