KOMENTÁŘ: Železnou oponu nahradila ideová. Bývalé NDR místo komunistů vládnou extremisté

Jak může vypadat nová německá vláda po volbách?

Výsledky parlamentních voleb v sousedním Německu znamenají takřka jistě návrat křesťanských demokratů zpět k moci, ale také ukazují, jak jsou naši západní sousedé rozděleni. Nejlépe to dokresluje mapa, která zobrazuje, jak si jednotlivé strany vedly ve spolkových republikách. Baštou vítězné CDU/CSU je dle očekávání celý západ a jih země. Oproti tomu krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) ovládla téměř celé území bývalé komunistické Německé demokratické republiky (zkráceně NDR). Rozdělený po vzoru komunistické éry je i Berlín.

Německé volby podle mapy jasně opanovali křesťanští demokraté, kteří až na výjimky ovládli skoro všechny okresy západní a jižní části Německa. Pomyslná pšenka jim kvetla takřka na celém území západního Německa v době, kdy dnešní spolková republika byla rozděleným státem. Samozřejmostí je i bašta v Bavorsku.

PODÍVEJTE SE: Merz může přinést Ukrajině mír, míní Zelenskyj. Z vítězství CDU/CSU je nadšený i Trump

Volební mapa prakticky kopíruje uspořádání za železné opony, kdy i hlavní město bylo rozdělené nechvalně proslulou Berlínskou zdí na demokratický a komunistický tábor.

AfD, která je mnohdy vnímána jako extremistická, může slavit právě na území bývalé NDR. Vyjma pár kousků vládla prakticky všude, ačkoliv v předešlých volbách se jí dařilo jen v Sasku a části Durynska. Alternativě pro Německo se dokonce povedlo získat i cenné příspěvky na západě země, konkrétně v okrscích měst Gelsenkirchen a Kaiserslautern.

Kdo naopak propadl, jsou sociální demokraté (SPD), kteří zažili nejhorší volební výsledek za celé dekády. V roce 2021 bylo podle volební mapy, jak ji připomíná portál Politico, Německo převážně červené. Tehdejší triumf SPD v čele s Olafem Scholzem vedl k jeho jmenování kancléřem a vládě s liberální FDP a Zelenými.

Dnes na volební mapě Německa lze vidět jen pár červených bodů. Sociálním demokratům, kteří podle Scholze zažili „hořkou porážku“, se podařilo udržet jen některá města jako Dortmund, Brémy, Hannover či kus Hamburku.

Volební Berlínská zeď

Rozdělení Německa po vzoru Železné opony dokládá i volební mapa z hlavního města, přičemž i Berlín byl v době totality rozdělen na dvě části. A i zde ve východní části zvítězila vyhraněná partaj.

Místo AfD zde však svůj triumf slavila Levice, a to konkrétně v pěti městských částech, které dříve náležely NDR. Doplněné jsou pouze o malé kousky čtvrtí dříve patřící do západní části Berlína, ale dnes náležící východoberlínským distriktům. AfD si zde nicméně rovněž nevedla špatně, stejně tak třeba Zelení.

Oproti tomu konzervativní CDU/CSU jasně triumfovala v celé západní polovině hlavního města Německa. K tomu si připsali ještě západní okolí Berlína u Postupimi, ale to byly jediné vítězné okrsky křesťanských demokratů na území bývalé NDR. Levice uspěla ještě ve druhé části Lipska.

Integrace komunistické části Německa proběhla už před více než třemi dekádami. Přesto je dodnes znát, že země je rozdělená, a to právě podle těchto starých táborů. Budoucí (takřka jistě) kancléř Friedrich Merz bude mít na domácí scéně jistě plné ruce práce, zatímco mocně posílená AfD bude mlsně pokukovat po jakémkoliv zaváhání nové vlády.

PODÍVEJTE SE: Musíme s Německem řešit migraci, řekl Fiala. Katastrofa, dodal Babiš k výsledkům voleb

Tagy:
Německo Berlín politika volby Alternativa pro Německo Německá demokratická republika hlavní město Olaf Scholz Křesťanskodemokratická unie politický proces Sociálnědemokratická strana Německa Železná opona Křesťansko-sociální unie Bavorska