reklama

Zeman opustil nemocnici a zamířil do Lán. V neděli plánuje jmenovat Fialu premiérem

Prezident Miloš Zeman v sobotu v půl čtvrté odpoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Do ní se vrátil ve čtvrtek poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus. Hlava státu plánuje v neděli v Lánech jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je ale schůzka vyloučená, prezident by totiž měl být v izolaci.

reklama

Ještě v pátek ráno se zdálo, že slib do rukou Zemana složí Fiala až za dva týdny, kdy by prezidentovi měla skončit izolace. Nakonec ale zřejmě bude vše jinak. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že hlava státu nového premiéra jmenuje již v neděli, a to v Lánech. Vzhledem k Zemanově nákaze je však otázkou, jak Fialovo jmenování proběhne.

Plánované setkání Zemana s Fialou mnoho kritiků kvůli platným normám odsoudilo. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové výjimky neexistují ani pro prezidenta.

„Nediskutovali se mnou o tom. A opakovala jsem mu, že stále platí metodický pokyn, kdy se musí dodržovat pravidla izolace,“ uvedla Svrčinová s tím, že si fyzické jmenování premiéra ve chvíli, kdy je Zeman nakažen koronavirem, nedokáže představit.

Podle tvrzení Hradu přitom ona sama má dohlížet na to, aby setkání proběhlo v rámci platných hygienicko-epidemiologických opatření. Hradní kancléř Vratislav Mynář ovšem nechtěl na vyjádření Svrčinové reagovat.

Setkání přes skleněnou stěnu?

Hlavní hygienička v sobotu uvedla, že Zeman s Fialou by měli být při ceremoniálu v oddělených místnostech nebo by mezi nimi mohla být skleněná bariéra. Mluvit by spolu mohli například pomocí mikrofonů. Izolace podle Svrčinové umožňuje přímé setkání se Zemanem jen členům rodiny nebo zdravotníkům.

Fiala je vzhledem ke krizové situaci, v jaké se Česko nachází, přesvědčen, že je potřeba jednat rychle. „Jmenování má probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla. Jsme už od 16. listopadu připraveni převzít vládu. Budu přesvědčovat pana prezidenta, že je v zájmu všech, aby tu co nejdříve byla nová vláda,“ zmínil předseda ODS na páteční tiskové konferenci.

Podle některých právníků není ke jmenování premiéra prezidentem potřeba fyzické setkání. „Jedná se o akt, který se dá udělat písemně a na dálku,“ konstatoval například právník Ondřej Dostál (Piráti).

Zeman měl Fialu původně jmenovat už v pátek. I přesto, že mu členové lékařského konzilia doporučovali, aby v ÚVN ještě zůstal, do Lán se vydal už ve čtvrtek dopoledne. Tam však strávil jen pár hodin a poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus, se musel do ÚVN vrátit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama