reklama

Zeman opustil nemocnici a zamířil do Lán. V neděli plánuje jmenovat Fialu premiérem

Prezident Miloš Zeman v sobotu v půl čtvrté odpoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Do ní se vrátil ve čtvrtek poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus. Hlava státu plánuje v neděli v Lánech jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je ale schůzka vyloučená, prezident by totiž měl být v izolaci.

reklama

Ještě v pátek ráno se zdálo, že slib do rukou Zemana složí Fiala až za dva týdny, kdy by prezidentovi měla skončit izolace. Nakonec ale zřejmě bude vše jinak. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že hlava státu nového premiéra jmenuje již v neděli, a to v Lánech. Vzhledem k Zemanově nákaze je však otázkou, jak Fialovo jmenování proběhne.

Plánované setkání Zemana s Fialou mnoho kritiků kvůli platným normám odsoudilo. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové výjimky neexistují ani pro prezidenta.

„Nediskutovali se mnou o tom. A opakovala jsem mu, že stále platí metodický pokyn, kdy se musí dodržovat pravidla izolace,“ uvedla Svrčinová s tím, že si fyzické jmenování premiéra ve chvíli, kdy je Zeman nakažen koronavirem, nedokáže představit.

Podle tvrzení Hradu přitom ona sama má dohlížet na to, aby setkání proběhlo v rámci platných hygienicko-epidemiologických opatření. Hradní kancléř Vratislav Mynář ovšem nechtěl na vyjádření Svrčinové reagovat.

Setkání přes skleněnou stěnu?

Hlavní hygienička v sobotu uvedla, že Zeman s Fialou by měli být při ceremoniálu v oddělených místnostech nebo by mezi nimi mohla být skleněná bariéra. Mluvit by spolu mohli například pomocí mikrofonů. Izolace podle Svrčinové umožňuje přímé setkání se Zemanem jen členům rodiny nebo zdravotníkům.

Fiala je vzhledem ke krizové situaci, v jaké se Česko nachází, přesvědčen, že je potřeba jednat rychle. „Jmenování má probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla. Jsme už od 16. listopadu připraveni převzít vládu. Budu přesvědčovat pana prezidenta, že je v zájmu všech, aby tu co nejdříve byla nová vláda,“ zmínil předseda ODS na páteční tiskové konferenci.

Podle některých právníků není ke jmenování premiéra prezidentem potřeba fyzické setkání. „Jedná se o akt, který se dá udělat písemně a na dálku,“ konstatoval například právník Ondřej Dostál (Piráti).

Zeman měl Fialu původně jmenovat už v pátek. I přesto, že mu členové lékařského konzilia doporučovali, aby v ÚVN ještě zůstal, do Lán se vydal už ve čtvrtek dopoledne. Tam však strávil jen pár hodin a poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus, se musel do ÚVN vrátit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama